مرکز بیزینس کوچینگ ایران | IBC

زمان تغییر کسب و کار چه زمانی است؟ نشانه هایی برای تغییر کسب و کار!

5 / 5. 1

تغییر، روندی طبیعی در هر کسب و کار موفقی به شمار می رود. گاهی اوقات یک استارتاپ، عوامل خارجی در بازار یا صنعت می تواند به گونه ای تغییر کند که بنیانگذار یک کسب و کار آن را پیش بینی نکرده باشد، در چنین مواردی باید رویکردی متفاوت برای عملیات کسب و کار خود در پیش گرفت.

تغییر محورهای استراتژیک چه بزرگ باشند چه کوچک، نیاز به برنامه ریزی دقیق و به موقع دارند. اما از کجا باید فهمید که دقیقا زمان تغییر کسب و کار چه موقعی است؟ و مناسب ترین زمان تغییر کسب و کار را چگونه باید تشخیص داد؟ امروز ما در سایت ایران بیزینس کوچینگ  تصمیم داریم در مورد بهترین زمان برای تغییر کسب و کار با شما عزیزان صحبت کنیم. پس همراه ما باشید!

زمان تغییر کسب و کار چه زمانی است؟

تبدیل استارت آپ به نسخه ای قوی تر از آنچه که هست!

تمایل به بردن کسب و کار به سطوح جدیدی از عملکرد و سود، مستلزم تغییر و سازگاری است. چنین مسئله به ترک عادت های معمول و قدیمی نیاز دارد. به علاوه برای این منظور باید با درک کامل در مورد روند تکامل پیش رفت. در روند تغییر باید از خود بپرسید چه چیزی برای بهتر شدن باید تغییر کند؟ پس از آن هدف خود را در سه ماهه بعدی برای شروع بهبود کارایی و رقابتی ماندن تعیین کنید.

تغییر نیاز های کلی بازار

از مواردی که می تواند بهترین زمان ‌تغییر کسب‌و کار باشد، می توان به تغییر نیاز های کلی بازار اشاره کرد. همانطور که بازار در حال تکامل است، شما هم باید کسب و کار خود را برای برآورده کردن نیازهای در حال تغییر، عوض کنید. بهتر است بدانید  که انقلاب صنعتی چهارم همچنان به ایجاد تغییر و اختلال در فناوری‌ها و مدل‌های تجاری جدید ادامه می‌دهد؛ از همین رو باید هم به نیازهای مشتری و هم به بازار در حال تحول توجه داشته باشید. تنها در این صورت می توانید آنچه را که مشتری نیاز دارد به او ارائه کنید.

عدم فعالیت در بازار هدف

درست مانند تکنولوژی، سلیقه کسب و کار هم همیشه در حال تغییر است. در برخی مواقع مخاطب می خواهد که روش متفاوتی برای ارائه خدمات به او در پیش بگیرید؛ از همین رو باید شما با توجه به خواست مخاطب محصول و بازاری که در آن فعالیت دارید را به آنچه که مشتری نیاز دارد محدود کنید. عدم محدودیت شما و اصرار به فعالیت در حوزه قبلی خود، مشتریان را از بین خواهد برد.

عدم سود دهی استارت آپ

اگر زمان زیادی برای سود دهی یک استارت آپ اختصاص داده، اما هنوز نتیجه ای به دست نیاورده اید بدون شک زمان تغییر‌کسب‌و کار شما فرا رسیده است. در این حالت بهتر است چندین گام به عقب برداشته و مجددا روند رشد را مورد بررسی قرار داده و همه چیز را برای سطوح بالاتری برنامه ریزی کنید.

عدم سود دهی استارت آپ

فرآیند یا سود در حال کاهش است

اگر افراد، سود و یا فرآیند روبه به کاهش باشد، باید آن کسب و کار تغییر پیدا کند. در چنین حالتی باید در مورد احتمال در هول یک محور بحث و گفت و گو شود. در این بین باید به سوالات زیر پاسخ های قاطعانه ای ارائه گردد.

  • آیا ابقای کارکنان در حال کاهش است؟
  • آیا در فرآیند یا اجرا ناکارآمدی وجود دارد؟
  • آیا عملکرد افت پیدا کرده است؟
  • آیا از روندهای بازار عقب مانده اید؟

توقف کامل رشد

رشد یک استارت آپ نشان دهنده نتایج مثبت آن خواهد بود. به همین دلیل لحظه ای که رشد کسب و کار شما متوقف شود، مناسب ترین زمان برای تغییر کسب و کار است. وسوال روی اندازه گیری رشد کسب و کار و میزان موفقیت خود، آگاهی شما از روند کسب و کار را مشخص می کند. بدون شک لحظه ای که بهره وری، کارایی یا سودآوری کاهش می یابد، باید آن کسب و کار تغییر پیدا کند.

عوامل موفقیت بی اثر شده اند

زمانی که شما متوجه می شود که روند و فرآیندی که در گذشته انجام می دادید، انجام می دهید با این وجود تاثیری در رشد و موفقیت شما نمی گذارند، بهترین لحظه برای تغییر کسب و کار است. متاسفانه  بسیاری از سازمان ها در چنین مواقعی به جای تغییر روند کاری خود، به روند کاری خود اصرار ورزیده و تلاش هایشان را مضاعف می کنند. انجام دوباره کارهای مشابه، با تلاش بیشتر و انتظار نتایج متفاوت بدون شک تعریفی برای دیوانگی است.

مسیری برای رشد بیشتر وجود ندارد

استارت آپ های موفق همیشه به دنبال راهی برای رشد بیشتر هستند. رشد را می توان با افزایش درآمد یا با افزایش کارایی اندازه گیری کرد. اگر نمی ‌توانید راه مناسبی برای رشد بیشتر به دست آورید، زمان آن فرا رسیده است کسب و کار خود را تغییر دهید. گاهی اوقات شرکت ها فقط نیاز به تلاش بیشتری دارند این درحالی است که در برخی مواقع هم آن ها باید دست خوش تغییر شوند.

از دست دادن مشتریان و کارمندان

روی خدمات رسانی به مشتریان و حفظ روابط عالی با تامین کنندگان و فروشندگان تمرکز کنید. شما باید بدانید مهم ترین چیز برای مشتریان شما چیست! ضمن اینکه با ایجاد فرهنگی مثبت در کسب و کار خود از ایده های خلاقانه کارمندان خود یا سرمایه گذاری آن ها استقبال کنید. انجام این کارها باعث می شود از رقبای خود پیشی بگیرید؛ بنابراین در صورتی که با ریزش مشتری و ترک کارمندان خود مواجعه می شوید، باید حتما کسب و کار خود را تغییر دهید.

تغییر مشتریان

تغییر سبک و سلیقه مشتری نشان دهنده آن است که زمان‌تغییرکسب و کار فرا رسیده است. شما باید بتوانید که خدمات خود را با توجه به نیازهای مشتریان ارائه کنید. اگر مشتری شما رویه خود را تغییر داد، پس شما هم باید کسب و کار و روند استارت آپتان را تغییر دهید.

تغییر مشتریان

سخن آخر

ایجاد تغییر در استارت آپ ها و کسب و کارها روندی طبیعی در مدیریت و راه اندازی یک تجارت به شمار می رود. هیچ تجارتی بدون تغییر نمی تواند رشد کرده یا به موفقیت دست یابد. شما به عنوان مدیر یک کسب و کار هر زمان که احساس کردید نیازهای بازار در حال تغییر است و دیگر امکان بهره وری از کسب و کار شما وجود ندارد، باید عملکرد خود را تغییر دهید. امیدواریم که با خواندن این مطلب به خوبی دریافته باشید که بهترین زمان تغییر کسب و کار چه زمانی است.

منبع

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید:
ثبت نظر
ممنون از ثبت نظر شما، دیدگاه شما در انتظار بررسی می باشد.
نظرات کاربران:
تا کنون هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.