مرکز بیزینس کوچینگ ایران | IBC

بازاریابی حسی چیست؟ روش بازاریابی جذاب برای جذب مشتری و فروش بیشتر!

0 / 5. 0

بازاریابی در همه جا پیدا می شود، به هر کجا که بروی، هر چیزی را که ببینی اگر به قدر کافی به آن نگاه کنی، بدون شک متوجه بازاریابی برای آن خواهی شد. حتی در صورتی که بازاریابی به درستی انجام گیرد، در نزدیکی شما به راحتی یافت می شود. به طور کلی بازاریابی به ابزاری مشهور و مؤثر در کمک به موفقیت کسب و کارها تبدیل شده است. این مسئله، یک موضوع چند وجهی بوده و همواره به سمت تکامل پیش می رود. اما در این بین بازاریابی حسی اخیراً به عنوان یک موضوع داغ جدید برای بازاریابان و افراد تجاری به طور یکسان در صحنه ظاهر شده است. مخصوصاً در حال حاضر، به دلیل چالش هایی که بازاریابی در بحبوحه همه گیری با آن مواجه بوده، سازگاری با وضعیت فعلی و جذب مصرف کنندگان به روش های جدید و اصیل اهمیت بیشتری پیدا کرده، اما به راستی بازاریابی حسی چیست ؟ و استراتژی بازاریابی حسی چگونه به جذب مشتری کمک می کند؟ امروز ما در این مطلب از سایت ایران بیزینس کوچینگ تصمیم داریم در مورد بازاریابی حسی با شما عزیزان صحبت کنیم؛ بنابراین اگر می خواهید با به روزترین متدهای بازاریابی آشنا شوید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید!

بازاریابی حسی چیست ؟

بازاریابی حسی چیست؟ روش بازاریابی جذاب برای جذب مشتری و فروش بیشتر!

آشنایی با بازاریابی حسی 

بازاریابی حسی ابزار قدرتمند به شمار می رود. هدف در بازاریابی حسی جلب حداقل یکی از حواس پنج گانه است، تا بدین طریق بتواند پاسخ ‌های مهم، مثبت و به نوبه خود سود آور را از سوی مخاطبان اصلی کسب‌ و کار به دست آورد. اگر می پرسید که بازاریابی حسی چیست باید در پاسخ به شما بگوییم  بازاریابی حسی تجربه خاص و خاطره انگیزتری را برای بازار هدف خود فراهم می کند. این نوع بازاریابی زمانی که در یک پیام یا کمپین بیش از یک حس مورد هدف قرار گرفته، عملکرد بهتری از خود نشان می دهد. در ادامه به شما خواهیم گفت که استراتژی بازاریابی حسی شامل چه مواردی می شود.

حواس پنج گانه ابزارهایی برای بازاریابی حسی

در بالا گفتیم که بازاریابی حسی چیست، حال باید با استراتژی های این نوع بازاریابی آشنا شود. بهتر است بدانید با وجود اینکه در حال حاضر بازاریابی حسی در میان بازاریابان بسیار رایج است، اما انجام آن به هیچ وجه ساده نیست. در این نوع بازاریابی هنگام تمرکز بر حواس به عنوان ابزاری برای برانگیختن احساسات و اعمال از مخاطب، موارد زیادی وجود دارد که باید بازاریابان در نظر داشته باشند. شما به عنوان یک بازاریاب باید بتوانید مناسب ترین حواس که با برند شما هماهنگی دارد را برای بازاریابی انتخاب نمایید. با این حال به طور کلی ابزارها و استراتژی های بازاریابی حسی به صورت زیر هستند.

حواس پنج گانه ابزارهایی برای بازاریابی حسی

حس بینایی

بازاریابی حسی در رابطه با بینایی یکی از مهمترین موارد در بازاریابی حسی به شمار می رود. به طور کلی اکثر افراد دوست دارند چیزهایی را ببینند که از نظر زیبایی شناسی دلپذیر و فریبنده هستند. قدمت این نوع بازاریابی به سال ها پیش برمی‌ گردد، زمانی که مصریان باستان پوسترهایی را بر روی پاپیروس ایجاد می‌ کردند تا مشتریان بالقوه را در بازار جذب کنند. البته این تنها موردی نیست که در آن زمان از بازاریابی بصری استفاده می شد، اما نمونه ای عالی از قدمت این نوع تکنیک فروش محسوب می شود.

در حال حاضر هم بازاریابی حسی را می توان به روش های مختلفی انجام داد. به عنوان مثال از طریق ایجاد گرافیک، اینفوگرافیک، تصاویر، هنر، پوستر، بنرهای تبلیغاتی، فیلم، متن، رنگ و … قابل انجام است. این بخش‌ های بازاریابی را می‌ توان در هر جایی مشاهده کرد. اما در قرن بیست و یکم بیشتر این تصاویر به صورت دیجیتالی و از طریق پلتفرم ‌های آنلاین مانند فیس‌ بوک، لینکدین، اینستاگرام، وب ‌سایت‌ های مختلف و… به چشم می خورند.

مجلات، کاتالوگ ها، کاغذهای سفید، کتاب های الکترونیکی و… همه مواد عالی برای تبلیغ و بازاریابی کسب و کار شما به شیوه ای بصری جذاب هستند. شما می توانید برای بهره بردن از بازاریابی حسی به شیوه بصری یک نشریه دیجیتال ایجاد نمایید، خوانندگان شما اجازه می دهد بدون کاغذ، در واقع بدون قطع یک درخت صفحات را طوری ورق بزنند که انگار یک سند کاغذی واقعی است.

حس شنوایی

استفاده از صدا در استراتژی بازاریابی حسی شما هم یک راه عالی برای تثبیت برند شما و به یاد ماندنی کردن آن است. به عنوان مثال در دهه 1920 معمولا اکثر شرکت ها تبلیغات خود را از طریق رادیو انجام می دادند. این کار از طریق جینگل، تبلیغات برند و موسیقی انجام می شد. اما در حال حاضر برخی از رایج ترین اشکال بازاریابی حسی شامل صداگذاری، جلوه های صوتی، پادکست، کتاب های صوتی می شود. شما باید به خوبی درک کنید که چگونه صدا می تواند به کسب و کار شما و هویت برند شما کمک کند.

حس شنوایی

حس لامسه

ما در بالا به شما گفتیم که بازاریابی حسی چیست و برخی از حواسی که به عنوان ابزارهایی در این زمنیه مورد استفاده قرار می گیرند را به شما معرفی کردیم، حال بهتر است بدانید که بازاریابی حسی شامل حس لامسه هم می شود.

شاید شما فکر کنید که این مسئله راهی عجیب برای بازاریابی محصولات یا خدمات است، اما این راهی کاملا منقطی به شمار رفته و در برندسازی و هویت کسب و کار شما کمک بسیاری می کند. برای مثال اگر در حال خرید یک ماشین جدید باشید ابتدا باید یک تست درایو انجام دهید، یعنی ببینید چگونه کار می کند، چقدر راحت است و در هنگام رانندگی چه احساسی دارید.

این مسئله در مورد لباس ‌ها هم صدق می‌ کند. معمولاً زمانی که به قصد خرید یک لباس به فروشگاهی وارد می شوید، برای اطمینان از کیفیت لباس آن را لمس کرده و حتی تن می کنید. دست زدن به محصولات می تواند به برند شما در دستیابی به فروش بیشتر کمک کند و به مشتریان اطمینان بیشتری در مورد خرید محصولات شما می دهد.

حس چشایی

در امر بازاریابی حسی، حس چشایی را تنها فروشندگان مواد غذایی و نوشیدنی می توانند استفاده کنند. برای مثال مارک های نوشیدنی، رستوران ها، کافه ها، مارک های پنیر و… می توانند از این امر نهایت استفاده را ببرند. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید ارتباط نزدیک حس چشایی و بویایی به یک دیگر است. اثربخشی این دو روی هم می تواند به امر بازاریابی شما کمک کند.

مطمئنا شما هم می دانید که طعم ها و علاقه مشتریان به طعم ها کاملا سلیقه ای است، اما این مسئله در امر بازایابی صوتی و بصری هم کاملا نمود پیدا می کند. با این حال اینکه بدانید چگونه از حس چشایی در بازاریابی حسی استفاده کنید، می تواند این مشکل را کاملا پوشش دهد!

این مسئله بسیار ساده است ، شما باید از نمونه های خوشمزه برای جذب مخاطب خود استفاده کنید. بسیاری از مصرف کنندگان نسبت به خرید محصولات جدید محتاط هستند، به خصوص اگر به خرید لیستی از مواد غذایی در سوپرمارکت عادت داشته باشند. با این حال اگر به آن‌ها اجازه دهید یک نمونه رایگان از غذای شما را امتحان کنند، بعید است که آن را رد کنند.

با این اوصاف در صورتی که طعم غذا یا آن محصول برای مشتریان جذاب باشد، احتمال خرید آن بالا می رود. این یک استراتژی بسیار پرکاربرد در مدیریت رستوران ها و فروشگاه های مواد غذایی است.

حس بویایی

بازاریابی حسی چیست؟ بدون شک حال دیگر به خوبی با بازاریابی حسی آشنا شده اید و در مورد 4 استراتژی برتر آن اطلاعاتی کسب کرده اید، حال باید در مورد آخرین ابزار در بازاریابی حسی یکی حس بویایی هم اطلاعاتی به دست آورید.

اگر دقت کرده باشید برخی از بوها به وضوح شما را به دوران کودکی یا لحظه ای خاص از زندگی باز می گرداند. حس بویایی را نباید دست کم گرفت، به خصوص در استراتژی بازاریابی حسی! ما در اینجا چند روش جالب برای استفاده از حس بویایی در بازاریابی حسی به شما معرفی می کنیم.

  • استفاده از عطرهای ویژه ای که با برند و فروشگاه شما همخوانی دارند. به عنوان مثال Hollister و Abercrombie و Fitch از حس متمایز خود استفاده می کنند تا مشتریان خود را خوشحال کرده و از خرید در فروشگاه شما لذت ببرند.
  • استفاده از رایحه هایی شبیه به محیط. به عنوان مثال شما می توانید از رایحه های اقیانوس، علف های تازه بریده شده و دیگر بوهای طبیعی در محیط فروشگاه خود استفاده نمایید. این نوع رایحه ها گاهی اوقات می توانند در برانگیختن احساسات مثبت در مشتریان هنگام خرید در فروشگاه مفید باشند.
  • بوی مقاومت ناپذیر غذا. اگر در حال فروش غذا هستید، یک ایده خوب این است که بر روی بو تمرکز کنید و مطمئن شوید که وقتی مشتری از کنار رستوران شما رد می شود، بوی فریبنده غذا را حس کند.

حس بویایی

جمع بندی در مورد بازاریابی حسی چیست ؟

با خواندن این مطلب بدون شک اکنون می دانید بازاریابی حسی چیست و استراتژی های این بازاریابی چگونه عمل می کنند. در پایان به یاد داشته باشید که امروزه استفاده از بازاریابی حسی جزو متدهای نوین بازاریابی به شمار رفته و اهمیت بسیار زیادی دارد.

منبع

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید:
ثبت نظر
ممنون از ثبت نظر شما، دیدگاه شما در انتظار بررسی می باشد.
نظرات کاربران:
طاهره
1402/07/29
آقای جوادی شما آخرین امید من بودید که جواب ندادید قرص برنجی که کنارمه حاصل نامردی شماست. خداحافظ زندگی، خداحافظ مسیح جوادی
علیرضا سخنوران
1402/08/04
سلام آقای جوادی ببخشید من دودولم خیلی کوچولوئه باید چکار کنم ؟ لطفا بگویید
الهه مکارمی
1402/08/18
سلام واقعا از کاربرانی که وارد این سایت میشوند خواهش می کنم شان خودشون رو حفظ کنند اینجا جایی برای ارتقای دانش و مهارتهای فردی و کسب و کارتونه چرا باحرفهای مایوس کننده و نابجا فضا رو آلوده میکنید اگر هر مشکلی دارین توی وجود خودتون دنبالش باشید چرا دنبال مقصر در بیرون میگردین؟؟؟
امیر
1402/10/14
عالی بود ، کوتاه و مختصر یک جمع بندی کردید. ممنونیم
علیرضا پور مسعود
1402/12/20
به نظرم شما بهترین استاد کشور هستید . وقتی شما رو به ابله هایی مثل بهرامپور و سخنوران مقایسه میکنیم واقعا حسرت میخوردم که چرا شما درآمد ندارید و تمام دوره های شما روی دست شما باد کرده اما اون دو تا پت و مت دارن پول پارو میکنن