مرکز بیزینس کوچینگ ایران | IBC

نورومارکتینگ چیست؟ بازاریابی عصبی و تکنیک های اجرای آن!

0 / 5. 0

خوشبختانه با گذشت سالها، بازاریابی بیشتر و بیشتر به سمت و سوی علم پیش رفته تا هنر! یکی از واضح ‌ترین نمونه‌ های این امر بازاریابی عصبی است. اگر می پرسید نورومارکتینگ چیست؟ ما در پاسخ به شما می گوییم بازاریابی عصبی به عنوان موضوعی علمی که علوم اعصاب را در بازاریابی به کار می‌ برد، شناخته می شود. این نوع بازاریابی به شما اجازه می دهد بفهمید مغز مصرف ‌کننده چگونه کار می کند و کدام بخش از مغز باید فعال شود تا خرید را ترغیب گردد.

امروز ما در این مطلب از سایت ایران بیزینس کوچینگ تصمیم داریم استراتژی های نورومارکتینگ را ارائه کنیم؛ بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید!

نورومارکتینگ چیست؟ بازاریابی عصبی و تکنیک های اجرای آن!

ردیابی چشمی؛ مسائل را از دید مشتری خود ببینید

اگر به خوبی بدانید که نورومارکتینگ چیست، می توانید با استراتژی های آن ارتباط برقرار کرده و آن ها را به صورت موثری مورد استفاده قرار دهید. اما ردیابی چشمی همانطور که از نام آن مشخص است، ردیابی چشم شامل دنبال کردن حرکات چشم افرادی که در یک مطالعه شرکت می کنند، می شود. این ابزاری است که به برند شما اجازه می ‌دهد تا نه تنها در آزمایشگاه ‌ها، بلکه در سناریوهای خرید واقعی هم مشتریان بالقوه را کنترل کند.

از آنجایی که دستگاه‌ های ردیابی چشم مدرن بسیار کوچک و سبک هستند، افراد می ‌توانند هنگام خرید یا تماشای تلویزیون آن‌ ها را استفاده کنند. بر این اساس برندها می توانند پاسخ یک سری سوالات از جمله سوالات زیر را به دست آورند.

  • مصرف کنندگان چقدر به اقلامی که در نزدیکی ورودی فروشگاه تبلیغ می شود، توجه می کنند؟
  • آیا مشتریان واقعاً پوسترها و بیلبوردها را می خوانند یا بدون مطالعه فقط به آنها نگاه می کنند؟
  • آنها هنگام انتخاب یک محصول از قفسه چگونه توجه خود را به چیزهای دیگر معطوف می کنند؟
  • آیا هنگام تماشای تلویزیون به جایگاه محصول توجه می کنند؟

همانطور که می بینید ردیابی چشمی دنیای کاملی از امکانات را برای مطالعات بازاریابی باز می کند.

مردمک سنجی؛ به چشمان مشتری خود نگاه کنید

مردمک سنجی کار بسیار ساده ای انجام می دهد؛ اندازه مردمک های یک فرد را بررسی می کند تا ببیند آیا گشاد شده است یا خیر؟ اما این در مفهوم نورومارکتینگ چه کمکی می کند؟ مطمئنا حال می دانید که نورومارکتینگ چیست؛ بنابراین می توانید درک کنید که در بازاریابی عصبی مردمک های چشم تا چه اندازه می تواند بینش در اختیار ما قرار دهد.

دلیل اهمیت این معیار آن است وقتی افراد به چیزی که دوست دارند نگاه می کنند، مردمک چشم گشاد نمی شود. آگاهی از این مسئله می تواند در بازاریابی مفید باشد؛ چرا که نه تنها نشان می دهد که مردم یک محصول را دوست دارند یا نه، بلکه می توان از آن برای بهینه سازی بسیاری از موارد از وب سایت ها گرفته تا بسته بندی، استفاده کرد.

داشتن یک وب سایت یا تبلیغات بصری دلپذیر، نرخ تعامل بیشتری را از سوی عموم ایجاد می کند. این به نوبه خود می تواند آگاهی از برند و فروش را افزایش دهد. خوشبختانه مردمک سنجی نسبتاً ارزان است. ضمن اینکه می ‌توان از آن در ارتباط با سایر ابزارهای بازاریابی عصبی مانند ردیابی چشم و بیومتریک استفاده کرد.

مردمک سنجی؛ به چشمان مشتری خود نگاه کنید

3EEG یا MRI عملکردی؛ سفری به داخل مغز

به لطف تکنیک های بازاریابی عصبی، می توانیم یک گام فراتر برویم. ما نه تنها می ‌توانیم دقیقاً بدانیم که مردم به چه چیزی نگاه می ‌کنند، بلکه در بازاریابی عصبی می‌ توانیم سرنخ‌ هایی در مورد آنچه فکر می‌ کنند هم بدست آوریم. اما چگونه و به چه طریق؟ روشن است با استفاده از دستگاه هایی که در خواندن فعالیت الکترومغناطیسی مغز تخصص دارند، مانند MRI عملکردی یا الکتروانسفالوگرام (EEG).

بازاریابان می‌ توانند از دستگاه ها برای شناخت واقعی ترجیحات مصرف ‌کنندگان استفاده کنند. آن ها می توانند بفهمند مشتریان به یک ویژگی خاص مجذوب یا دفع می‌ شوند یا حتی میزان علاقه آن ها به برند را مورد بررسی قرار دهند.

بهتر است بدانید هر دوی این تکنیک ها مزایا و معایبی دارند. الکتروانسفالوگرام بسیار حساس به زمان و دقیق است، این تکنیک می ‌تواند یک محرک را تقریباً بلافاصله بعد از واکنش آن شناسایی کند. اما وقتی نوبت به مکان یابی اینکه کدام ناحیه از مغز باعث این واکنش شده می رسد، دقت آن کاهش می یابد.

این درحالی است که تکنیک MRI عملکردی، دقیقاً به شما می گوید که کدام قسمت های مغز در حال فعال شدن هستند، اما با دقت زمانی کمتر.

کد گذاری صورت؛ یک لبخند ارزشمند

بازاریابی عصبی هنر تفسیر حالات چهره را به چیزی شبیه به یک علم تبدیل کرده است. اگر به خوبی درک کرده باشید نورومارکتینگ چیست، بدون شک درک می کنید که تکنیک های بازاریابی عصبی می تواند برای اندازه گیری حرکات چشم و فعالیت مغز مفید باشند. حتی می توان از استراتژی های نورومارکتینگ برای خواندن چهره با دقتی بی سابقه هم استفاده کرد.

روش بسیار ساده خواهد بود، هنگامی که ما لبخند می زنیم، خشم را نشان می دهیم یا هر نوع حالت دیگری از چهره خود را نمایان می کنیم، عضلات صورت ما تغییر می کنند. با استفاده از حسگرها، می‌توان این حرکات ماهیچه ‌ای کوچک را به دقت اندازه‌ گیری کرد تا عبارات و احساساتی را که افراد حتی از آن ها آگاه نیست را تشخیص دهند.

البته یک لبخند کوچک یا یک پوزخند حقیقت مطلق احساس یک فرد را در آن لحظه نشان نمی‌دهد. اما کد گذاری چهره با خواندن و تفسیر واکنش‌ های ظریفی که بینش‌ هایی در مورد نظرات افراد ارائه می ‌دهد، به بازاریابان کمک بسیاری می کند. آنها حتی گاهی قادر به پیش بینی رفتاری هستند که در آینده رخ خواهد داد.

کد گذاری صورت؛ یک لبخند ارزشمند

بازاریابی حسی؛ ظاهر همه چیز نیست

علاوه بر تکنیک های ذکر شده در بالا، بازاریابی عصبی کاربردهای عملی و کاربردی تری مانند بازاریابی حسی دارد. با استفاده از اکتشافات بازاریابی عصبی، می‌ توانیم بر مصرف‌ کنندگان تأثیر بگذاریم بدون اینکه آنها حتی بدانند که ما این کار را انجام داده ایم.

انواع مختلفی از بازاریابی حسی مانند لمس، صدا یا بو وجود دارد. با این حال همه آنها مبتنی بر تأثیرگذاری بر مخاطب برای فکر کردن به یک برند خاص در حضور تحریکات حسی هستند. بویایی مثال کاملی از استفاده از بازاریابی حسی به شمار می رود. گاهی اوقات واداشتن مشتری به خرید به آسانی تأثیرگذاری بر حواس او با عطر مناسب است. یک مثال بسیار رایج دیگر سوپرمارکت هایی هستند که بوی نان تازه را تقویت می کنند تا مردم را به سمت نانوایی جذب کرده و آنها را برای خرید تشویق نمایند.

صداها هم منبع بسیار مفیدی هستند. به عنوان مثال ثابت شده مصرف کنندگان هنگام شنیدن نویزهایی با صدای بلند به اشیاء رنگ روشن تر و با شنیدن نویزهایی با صدای کم به اشیاء تیره تر توجه بیشتری می کنند.

جمع بندی

نورومارکتینگ چیست؟ نورومارکتینگ یا بازاریابی عصبی نمونه ای علمی و پیشرفته از بازاریابی در جهان است. پیش بینی می شود که در طی سال های آینده این نوع بازاریابی بتواند طیف وسیعی از بازارها را در اختیار بگیرد.

منبع

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید:
ثبت نظر
ممنون از ثبت نظر شما، دیدگاه شما در انتظار بررسی می باشد.
نظرات کاربران:
تا کنون هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.