مرکز بیزینس کوچینگ ایران | IBC

منظور از فروش مویرگی چیست؟ بررسی انواع فروش مویرگی !

2.3 / 5. 4

فروش مویرگی یک مدل خاص از توزیع و فروش محصولات است که در آن، تولید کنندگان محصولات خود را در دسترس طیف گسترده ای از فروشگاه ها و مغازه ها قرار می دهند. این سیستم پخش و فروش نقطه مقابل پخش انحصاری است که در آن، تولید کنندگان محصولات خود را در فروشگاه های خاص و محدودی عرضه می کنند.

اطلاع داشتن از فروش مویرگی می تواند به شما در بهبود استراتژی های فروش و بازاریابی شرکت کمک کند. از همین رو ما در این مطلب از سایت ایران بیزینس کوچینگ، در مورد این سیستم پخش و مزایا و معایب آن با شما صحبت کرده و به بررسی انواع فروش مویرگی می پردازیم. همراه ما باشید!

منظور از فروش مویرگی چیست؟ بررسی انواع فروش مویرگی !

فروش مویرگی چیست؟

فروش مویرگی یک استراتژی بازاریابی است که شامل در دسترس قرار دادن محصولات یک شرکت در هر مکان ممکن برای مشتریان است. این استراتژی به این معنی است که محصول را تا جایی که می توانید در فروشگاه ها بفروشید.

شرکت هایی که از این نوع فروش استفاده می کنند معمولاً محصولات خود را هم در فروشگاه های کوچک محلی و هم در فروشگاه های زنجیره ای بزرگ به فروش می رسانند. این کار به افزایش شانس مشتری برای یافتن محصول در زمانی که به آن نیاز دارد کمک می کند که در نهایت فروش را افزایش خواهد داد.

این روش هم مانند سایر روش های توزیع و فروش، از مزایا و معایب خاص خود برخوردار است که در بخش بعدی به بررسی آن می پردازیم.

مزایای فروش مویرگی

فروش مویرگی می تواند مزایای زیادی برای یک تجارت به همراه داشته باشد. این مزایا بیشتر شامل بهبود رابطه مشتریان با یک محصول و ویژگی های آن است. برخی از مزایای رایج فروش مویرگی عبارتند از:

 • آگاهی از برند را افزایش می دهد:

در دسترس قرار دادن محصولات در اکثر مکان هایی که مشتری ممکن است از آن بازدید کند، به مشتریان کمک می کند محصول، لوگو و سایر اطلاعات برند را بیشتر ببینند. این تکرار می تواند به مشتریان کمک کند تا بفهمند محصول چیست و چه کاربردی دارد. افزایش آگاهی از برند به مشتریان بالقوه کمک می کند تا دفعه بعد که به چنین محصولاتی نیاز داشتند، برند شما را به یاد بیاورند.

 • وفاداری به برند را افزایش می دهد:

وجود یک محصول در دسترس مشتریان در هر مکانی، می تواند به آنها اطمینان دهد که می توانند محصول را هر زمان که به آن نیاز داشته باشند خریداری کنند. این قابلیت اطمینان همچنین می تواند به افزایش شانس مشتریان برای خرید مجدد در زمانی که به محصولی نیاز دارند کمک کند. وفاداری به برند همچنین به ایجاد رابطه با مشتریان کمک کرده و باعث می شود که محصولات بخشی از زندگی و روال روزانه مشتریان شوند.

 • فروش را بهبود می بخشد:

هدف اولیه فروش مویرگی، فروش محصولات بیشتر است. وجود یک محصول در مکان های مختلف و در معرض دید تمام افراد، به افزایش شانس فروش آن محصول کمک می کند. از آنجایی که فروش مویرگی اغلب شامل محصولاتی است که برای استفاده روزانه ساخته شده اند، می تواند به مشتریان کمک کند تا محصول را هر روز یا در صورت نیاز خریداری نمایند.

 • کمک می کند تا محصول به گزینه جایگزین تبدیل شود:

از آنجایی که بسیاری از محصولات فروش مویرگی اقلامی هستند که مشتریان به طور مرتب خریداری می کنند، داشتن گزینه هایی برای آنها مفید است. همیشه این امکان وجود دارد که محصولات برندی که معمولاً از آن خرید می کنند، تمام شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، آنها برند های دیگری دارند که می توانند از بین آنها انتخاب کنند. فروش مویرگی به یک محصول کمک می کند تا به یک گزینه جایگزین برای مشتریان بیشتر تبدیل شود، که می تواند باعث پیدایش مشتریان جدید شود.

فروش مویرگی کمک می کند تا محصول به گزینه جایگزین تبدیل شود

معایب فروش مویرگی

در بخش قبلی سعی کردیم در مورد مزایای فروش مویرگی با شما صحبت کنیم، اما این نوع فروش هم می تواند معایبی داشته باشد. برخی از معایب رایج توزیع مویرگی عبارتند از:

 • به موجودی زیادی نیاز دارد:

برای توزیع محصولات در مکان های مختلف، نیاز است که حجم بالایی از این محصولات تولید شده باشد. بدون شک این موضوع باعث افزایش هزینه های مورد نیاز، منابع و مواد اولیه و… خواهد شد. همچنین بدیهی است که در این صورت هزینه های حمل و نقل و انبار کردن محصولات هم چندین برابر می شود.

 • از کانال های توزیع پیچیده استفاده می کند

قرار دادن یک محصول در فروشگاه ها تا حد امکان می تواند به معنای ایجاد یک شبکه توزیع بزرگ باشد. ایجاد چنین شبکه گسترده ای می تواند ایجاد روابط تجاری را مشکل کرده و همچنین مشکلات دیگری به همراه داشته باشد.

 • فروش را تضمین نمی کند:

قرار دادن یک محصول در مقابل مشتریان نمی تواند تضمین کننده فروش باشد. بنابراین، صرف پول برای فروش مویرگی ذاتاً مخاطره آمیز است. با این حال، می تواند به بهبود شانس افزایش فروش کمک کند.

 • شامل کالاهای ارزان قیمت است:

به دلیل استفاده روزمره، محصولاتی که برای فروش مویرگی تولید می شوند، اغلب قیمت پایینی دارند. این می تواند به این معنی باشد که حاشیه سود برای هر فروش نیز کم باقی می ماند.

مثال هایی از فروش مویرگی

برای اینکه فروش مویرگی بتواند بسیاری از محصولات را به انواع مختلفی از مشتریان بفروشد، داشتن محصولاتی که بسیاری از مردم به آن نیاز دارند الزامیست. از آنجایی که حاشیه سود معمولاً کم است، این روش برای فروش محصولی که بسیاری از مشتریان اغلب یا به صورت عمده آن را می خرند مورد استفاده قرار می گیرند. چند نمونه از محصولات معمولی که از طریق توزیع مویرگی فروخته می شوند عبارتند از:

 • نوشیدنی هایی مانند نوشابه، چای یا آبمیوه
 • اقلام خوارباری رایج مانند نان، شیر یا تخم مرغ
 • میان وعده هایی مانند آب نبات، چیپس سیب زمینی یا چوب شور
 • وسایل حمام مانند دستمال توالت، شامپو یا صابون

انواع فروش مویرگی

انواع فروش مویرگی با توجه به عوامل مختلفی مثل محصول مورد نظر و استراتژی فروش متفاوت است. به طور کلی می توان انواع فروش مویرگی را به سه دسته زیر تقسیم کرد:

 1. فروش‌مویرگی گسترده
 2. فروش مویرگی گزینشی یا محدود
 3. فروش‌مویرگی انحصاری

انواع فروش مویرگی

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم شما را با فروش‌مویرگی آشنا کرده و اطلاعاتی کلی در مورد این روش به شما ارائه دهیم. همانطور که متوجه شدید، فروش‌مویرگی هم درست مانند هر روش توزیع و فروش دیگر با مزایا و معایب خاص خود همراه است. شما با داشتن استراتژی درست می توانید انواع فروش مویرگی را اجرا کرده و از این راه به افزایش فروش و مشتریان بیشتر برسید.

منبع

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید:
ثبت نظر
ممنون از ثبت نظر شما، دیدگاه شما در انتظار بررسی می باشد.
نظرات کاربران:
شادی
1402/12/25
مفید بود