مرکز بیزینس کوچینگ ایران | IBC

وجود بیزنس کوچ برای رشد کسب و کارتان چگونه است؟

3.6 / 5. 8

برخلاف آنچه عموم مردم فکر می‌کنند، کارآفرینی و یا داشتن کسب و کار شخصی کار راحت و ساده‌ای نیست چراکه اگر صاحب یک بیزنس شخصی باشید، به روز بودن، برندینگ، اعتمادسازی، پیشرفت کاری و مالی و همچنین بهبود کیفیت کالا و خدمات ارائه شده همیشه از دغدغه‌های اصلیتان خواهد بود. این روزها شناخته شدن بیزنس پایان راه و تضمین دستیابی به موفقیت همیشگی نیست زیرا عرصه رقابت کسب و کارها بسیار تنگاتنگ شده و همه افراد سعی می‌کنند تا با استفاده از به روزترین تکنیک‌ها،  بهبود کالا و یا ارتقاء خدمات ارائه شده توسط بیزنس خود، نه‌تنها جایگاهشان را در بازار حفظ کرده بلکه آن را توسعه نیز بدهند؛ اما چطور می‌توان به روزترین اطلاعات مفید را در مورد بیزنس به کسب کرد؟ چگونه در زمان بحران، علم مدیریت آن را نه تنها تئوری بلکه کاملاً واقع‌بینانه و تجربی در اختیار داشته باشیم؟ چگونه در رسیدن به اهداف کاری و بیزنسی خود قدم برداریم و از کجا شروع کنیم؟ حین مواجه با این سؤالات اولین کاری که لازم دارید انجام بدهید کمک گرفتن از بیزنس کوچ کار بلد است. در ادامه با ما همراه باشید تا با هم بفهمیم چگونه می‌توان از وجود بیزنس کوچ برای رشد که با وجود تجربه در راستای رشد و ارتقاء کسب و کار بهره گرفت. برای همین مرکز بیزینس کوچینگ ایران می تواند برای این امر به شما کمک می کند.

بیزنس کوچ چگونه درزمینهٔ پیشرفت بیزنس شما کمکتان می‌کند؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که داشتن یک بیزنس کوچ برای کسب و کارتان بسیار مهم و ضروری است چراکه این فرد با وجود دانستن چالش های کوچینگ، اما به وسیله‌ی تجربه و آگاهی کافی از صنعت بیزنس شما، می‌تواند کسب و کارتان را در جهت ارتقاء و اهدافتان راهنمایی و جهت‌دهی کند. یک بیزنس کوچ خوب در مواقع گرفتن تصمیمات سرنوشت ساز در کنار شماست و آگاهی لازم برای اصول تصمیم گیری و حل مسئله را دارد و به شما توصیه‌های لازم را ارائه می‌دهد تا بتوانید در عرصه رقابتی بازار عملکرد بهتر و موفق‌تری را داشته باشید. اگر به تازگی به فکر استخدام یک بیزنس کوچ برای بیزنس شخصی خود هستید بهتر است روش‌های بهره‌گیری از تجربه و وجود یک بیزنس کوچ به نفع رشد و ارتقاء کسب و کارتان را بدانید. در ادامه بیشتر به توضیح این موضوع می‌پردازیم.

1- بیزنس کوچ شخصی به شما کمک می‌کند تا به خوبی با چالش‌های روزانه برخورد کنید

یک بیزنس کوچ خوب به شما کمک می‌کند تا نحوه عملکرد خود در جنبه‌‎های مختلف کسب و کارتان را واقع‌بینانه مورد بررسی قرار دهید و به قسمت‌هایی که نیازمند توجه بیشتری هستند تخصصی‌تر پرداخته و نهایت توجه ممکن را به آن داشته باشید. اکثر مواقع هنگام مواجه با مشکل در بیزنستان بیشتر از این‌که به دنبال راه حل مناسبی باشید، باید بتوانید سؤالات کلیدی و درست بپرسید تا هرچه زودتر مشکل مورد نظر حل شده و از تمامی چالش‌های کاری سربلند بیرون بیایید. در این مواقع بیزنس کوچ در کنار شماست تا درزمینهٔ مشکل به وجود آمده سؤالات درستی را مطرح کند تا با تکیه بر پاسخ این سؤالات بتوانید راه حل درستی برای چالش پیش‌ رو پیدا کنید. معمولاً وقتی صاحبان بیزنس نمی‌دانند که باید چه سؤالاتی را مطرح کرده و یا حتی از کجا شروع به حل مشکلات کنند، کسب و کارشان به سمت و سوی شکست رفته و یا حتی ممکن است به شهرت نام تجاری و یا برند آن‌ها لطمه وارد شود.

سوالات بیزینس کوچبه عنوان یک فرد آگاه اجازه ندهید این مشکل دامن‌گیر کسب و کار شما شود. به دنبال یک بیزنس کوچ خوب، متخصص و حرفه‌ای بروید تا بتواند در این زمینه همراه شما و بیزنستان باشد.

2- یک بیزنس کوچ متخصص، سیستم شما را به خوبی رهبری می‌کند

در انتخاب بیزنس کوچ شخصیتان نهایت دقت را داشته باشید و تنها از افرادی که صلاحیت کافی برای راهنمایی کسب و کارتان دارند، بهره ببرید. که برای این کار مقاله در انتخاب مربی کسب و کار به چه نکاتی باید توجه کنید؟ را مطالعه کنید. همچنین یکی دیگر از موضوعاتی که باید حین انتخاب بیزنس کوچ به آن توجه کنید این است که حتماً در حوزه بیزنس شما فعالیت و تخصص کافی داشته باشد. در حال حاضر بیزنس کوچ‌های زیادی در شاخه‌های مختلف وجود دارند که به خوبی آگاهی و مشاوره‌های لازم را در جهت ارتقاء کسب و کار افراد در اختیار آن‌ها و گروهشان قرار می‌دهند. در این زمینه هوشمندانه و با دقت عمل کنید.

3- شما مسئول هر اتفاقی که برای کسب و کارتان رخ می‌دهد، هستید

یک بیزنس کوچ خوب شما را به سمت داشتن یک کسب و کار پررونق و موفق سوق می‌دهد و در هنگام مواجهه با بحران‌های کاری همواره در کنار شماست و با راه حل‌هایی که به شما ارائه می‌دهد با توجه به تجربه‌ای که در این حوزه دارد در بهبود شرایط به نفع شما نقش مهم و اساسی ایفا می‌کند؛ اما به خاطر داشته باشید که این بدان معنا نیست که بیزنس کوچ شما همیشه باید با نظراتتان موافق باشد! توجه داشته باشید که بیزنس کوچ به معنای مشوق نیست بلکه کسی است که شما و شیوه‌های مدیریتی کسب و کارتان را به چالش می‌کشد تا بهترین نتیجه ممکن را درزمینهٔ کاری داشته و در راستای اهداف بیزنسیتان حرکت کنید.

نقش بیزینس کوچ4- بیزنس کوچ تمامی ابعاد کاری شما را مورد بررسی قرار داده و در مورد زوایای پنهان کسب و کارتان به شما هشدار می‌دهد

با وجود بیزنس کوچ برای رشد یکی دیگر از انتظاراتی که کوچ خبره و متخصص برآورده می‌کند، آن است که زوایا و موضوعاتی را در مورد کارتان مورد بررسی قرار می‌دهد که از دید شما پنهان مانده بود و هرگز به آن توجه نداشتید. تمامی این‌ها نتیجه تجربیات این فرد در کارهای مشابه و یا حتی در ابعاد بزرگ‌تر است که حالا در اختیار بیزنس شما قرار می‌دهد.

زوایای پنهان کسب و کار در کوچینگ در بسیاری از مواقع همین اقدامات و تجربیات، به راحتی بدون اینکه لازم باشد آزمون و خطاهای دردسرسازی را تجربه کنید، جهش‌های بزرگی را در کسب و کارتان به وجود می‌آورد. داشتن فردی با تجربه در حیطه کاری شما به همین سادگی می‌تواند با مطرح کردن پرسش، افکار و مشاهدات خود، ایده‌هایی که پیش از این به آن توجهی نداشته‌اید را برایتان پررنگ کند.

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که بیزنس کوچ شما، کارمندتان نیست و باید به عنوان یک کاردان بیرونی که می‌تواند راهنمایی‌های هدفمند و فیدبک‌های سازنده برای کسب و کارتان داشته باشد، دیده شود. تمام این کارها باعث می‌شود تا شما بتوانید از استراتژی‌ها و تاکتیک‌های حرفه‌ای یک شخص متخصص در حوزه کاری خود بهره بگیرید و این برای بیزنس شما رشد و ترقی چشمگیری را به همراه خواهد داشت.

یک بیزنس کوچ متخصص و کار بلد به شما بصیرتی می‌دهد تا به کمک آن تمامی سوء تفاهم‌ها، اشتباهات، قسمت‌های نادیده گرفته شده و از دست رفته در حوزه فعالیتتان را متوجه شوید. همچنین یک بیزنس کوچ حرفه‌ای تجربه برخورد با انواع تیپ‌های شخصیتی را داشته و همین موضوع باعث می‌شود تا بهتر بداند که دقیقاً چه رویکردهایی با توجه به شخصیتتان زمینه‌ساز موفقیت کسب و کار شما خواهد بود.

نتیجه‌گیری نهایی در مورد 

یکی از راه‌های پیدا کردن و دسترسی به یک بیزنس کوچ خوب این است که از دوستان و آشنایانی که صاحب کسب و کار موفق هستند بپرسید که آیا تجربه همکاری با یک بیزنس کوچ حرفه‌ای را داشته‌اند یا خیر. همچنین توصیه می‌کنیم حتماً به رزومه کاری و مشخصات تخصصی بیزنس کوچی که می‌خواهید برای کسب و کارتان انتخاب کنید نهایت دقت و توجه را داشته و تحقیقات لازم را در مورد کوچ مورد نظر حتماً انجام دهید.

رابطه بیزنس کوچ و مشتری کاملاً محرمانه بوده و بر اساس اعتماد شکل می‌گیرد. به خاطر داشته باشید که یک بیزنس کوچ حرفه‌ای و متخصص به هیچ عنوان اطلاعاتی که طی جلسات کاری از کسب و کارتان در اختیارش قرار داده‌اید را نباید فاش کند. برای دیدن نتایج مؤثر استخدام و بهره‌گیری از وجود یک بیزنس کوچ در کسب و کارتان باید حتماً به اندازه کافی صبور باشید و همچنین به کوچ استخدام شده اجازه بدهید تا حداقل طی 5 ساعت زمان کافی بتواند درک درستی از شخصیت شما و اهداف کسب و کارتان داشته باشد.

آیا تا به حال از وجود یک بیزنس کوچ برای بهبود وضعیت بیزنس خود استفاده کرده‌اید؟ تجربیات خود در این زمینه را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع:

https://www.entrepreneur.com/article/374734

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید:
ثبت نظر
ممنون از ثبت نظر شما، دیدگاه شما در انتظار بررسی می باشد.
نظرات کاربران:
مصطفی سعدی
1400/06/31
مسیح جوادی به جرئت بهترین و عالی ترین بیزینس کوچ ایران