مرکز بیزینس کوچینگ ایران | IBC

ابزارهای بیزینس کوچینگ کدام هستند؟ بررسی بهترین ابزارها!

0 / 5. 0

تعریفی که به طور گسترده از یک بیزینس کوچ به رسمیت شناخته شده، نشان دهنده یک متخصص آموزش دیده است که از صاحبان کسب و کار حمایت کرده و به آن ها انگیزه می دهد تا تغییری دگرگون کننده در کسب و کار خود ایجاد کنند. یک بیزینس کوچ مشتری را با اولویت بندی و اجرای استراتژی های مختلف راهنمایی کرده و به او کمک می کند تا اهداف تجاری فعلی و بلندمدت خود را شناسایی، و همچنین نقاط قوت و ضعف کسب و کار خود را ارزیابی کند. علاوه بر این، تشویق مشتری به آزمایش طرح های جدید برای ارتقای رشد کسب و کار، کمک به مشتریان برای پاسخگویی به انجام وظایف تصمیم گیری شده برای دستیابی به اهداف تجاری، نظارت منظم بر پیشرفت و همچنین تشویق مشتری برای تمرکز بر بهبود مهارت از وظایف یک بیزینس کوچ است.

بیزینس کوچ یا همان مربی کسب و کار، این وظایف را به کمک ابزارهای خاص بیزینس کوچینگ انجام می دهد. این ابزارها کوچ را توانمند ساخته و به او کمک می کنند تا بینش دقیقی در مورد واقعیت های تجاری مشتری و الزامات آینده به دست آورد و مشتری را برای دستیابی به موفقیت تجاری بیشتر راهنمایی کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین ابزارهای بیزینس کوچینگ ، تا انتهای این مطلب از سایت ایران بیزینس کوچینگ همراه ما باشید!

ابزارهای بیزینس کوچینگ

ابزارهای بیزینس کوچینگ کدام هستند؟ بررسی بهترین ابزارها!

  1. تعیین هدف

تعیین هدف یک ابزار عالی برای جمع آوری اطلاعات قبل از شروع فرآیند کوچینگ است. این ابزار به مربی کسب وکار اجازه می دهد تا با پرسیدن سؤالات مرتبط، جاه طلبی ها و خواسته های مشتری خود را درک کند. در واقع تعیین هدف یک ابزار روشنگری هم برای مربی و هم برای مشتری به شمار می رود؛ زیرا نشان می دهد که چرا مشتری برنامه کوچینگ را در شرایط فعلی خود انتخاب می کند.

  1. ابزار بودجه بندی

نکته اصلی برای هر کسب و کاری این است که درآمد آن باید از مخارجش بیشتر باشد. ابزار بودجه بندی برای صاحبان مشاغل بسیار مهم است تا بتوانند یک ایده واقعی از هزینه های فعلی و آینده خود داشته باشند. استفاده از این ابزار به بیزینس کوچ اجازه می دهد تا نگاهی درونی به ظرفیت پرداخت کسب و کار داشته باشند و مشتریان خود را برای تصمیم گیری آگاهانه درباره هزینه ها راهنمایی کنند.

بیشتر کسب و کارها از قالب های شناخته شده اکسل برای بودجه بندی استفاده می کنند، زیرا آنها به راحتی در دسترس هستند و استفاده از آنها ساده و مقرون به صرفه است.

  1. داشبورد مالی

یکی دیگر از بهترین ابزارهای بیزینس کوچینگ، داشبورد مالی است. ابزاری عالی که به مربی کسب و کار اجازه می دهد شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) و همچنین روندهای درآمد و هزینه های کسب و کار مشتری خود را ایجاد و نظارت کند.

برای مربی کسب و کار، داشتن یک داشبورد مالی که برای هر مشتری شخصی سازی شده باشد الزامی بوده و موجب صرفه جویی در زمان و منابع خواهد شد. در واقع با این ابزار دیگر نیازی به کشیدن دستی داده ها و تهیه نمودارها نیست. برای صاحب کسب و کار هم این یک ابزار عالی برای اطمینان از سهولت تصمیم گیری است، زیرا تمام داده های مالی آنها در یک پانل واحد در دسترس است که می تواند منجر به تسریع رشد کسب و کار آنها شود.

  1. مدیریت و پیگیری پروژه

شما به عنوان یک مربی کسب و کار ممکن است به مشتری کمک کنید تا یک استراتژی عالی و مراحل عملی برای دنبال کردن آن طراحی کند، اما اگر مشتری حتی یک مرحله را قبل از جلسه بعدی انجام ندهد چه اتفاقی می افتد؟ تمام آن کار سخت روی کاغذ باقی می ماند و جریان فرآیند مربیگری را مختل می کند و هرگونه پیشرفت معنی داری را که ممکن است انجام شده باشد، به عقب می اندازد.

ابزار مدیریت و ردیابی پروژه برای هر مربی کسب و کار ضروری است؛ زیرا راهی را به مربی می دهد تا مشتری خود را نه تنها برای تکمیل وظایف محول شده آماده کند، بلکه به آنها بفهماند که رشد کسب و کارشان کاملاً در دستان خودشان است. علاوه بر این، به مربی این امکان را می دهد تا تعیین کند که بین جلسات چقدر پیشرفت کرده است و بر اساس آن تنظیمات یا اصلاحات لازم را انجام دهد.

یک ابزار مدیریت پروژه خوب باید به مربی اجازه دهد تا به راحتی با مشتری همکاری کرده، وظایف را تعیین کند و به طور منظم روی آنها را نظارت داشته باشد.

مدیریت و پیگیری پروژه

  1. ابزار سئو ترکر

با توجه به اینکه تعداد زیادی از کسب و کارها فعالیت های خود را به صورت مجازی انجام می دهند، حضور قوی در شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجو بسیار مهم است. سئو باعث افزایش دید وب سایت شما در موتورهای جستجو (گوگل، بینگ، یاهو و غیره) می شود. اساساً سئو به این معنی است که مشتریان بالقوه شما را قادر می سازد تا به راحتی تجارت شما را به صورت آنلاین پیدا کنند.

برای مربیان کسب و کار، ابزار سئو ترکر ابزار بسیار مهمی برای ارائه تصویر واضحی از رتبه کسب و کار آنلاین به مشتری است. رتبه بندی بر اساس کلمات کلیدی، نظارت بر رقبا، گردآوری عمیق و تجزیه و تحلیل داده های سئو از جمله ویژگی هایی است که ابزار سئو ترکر یا همان ردیابی سئو ارائه می دهد. این ابزار به مربی کمک می کند تا مشتری خود را برای تدوین استراتژی های جدید یا تغییر استراتژی های موجود بر اساس تجزیه و تحلیل SEO راهنمایی کند.

  1. تجزیه و تحلیل بازاریابی

داشبورد تجزیه و تحلیل بازاریابی هم مانند داشبورد تجزیه و تحلیل مالی، یکی دیگر از مهم ترین ابزارهای بیزینس کوچینگ است.  این ابزار KPIهای خاص بازاریابی مانند تماس های تلفنی در هفته، درصد تبدیل مشتریان به مشتریان واقعی، ترافیک وب سایت و غیره را نشان می دهد.

با استفاده از این ابزار، دیگر نیازی به مقایسه دستی داده ها، تجزیه و تحلیل آنها و سپس رسیدن به نتیجه نیست. به همین دلیل این ابزار برای صرفه جویی در زمان بی نظیر بوده و به مربی اجازه می دهد تا روی کار اصلی خود یعنی مربیگری تمرکز کند.

این ابزار برای مشتری هم یک شاخص منصفانه از سلامت کسب و کار آنها، اینکه چه حوزه هایی کار می کنند و چه مسائلی نیاز به توجه دارند را نشان می دهد.

  1. ماشین حساب بازگشت سرمایه (ROI)

ROI یا ماشین حساب بازگشت سرمایه (اکسل یک ماشین حساب ROI بسیار موثر است) ابزاری عالی است که به مشتری امکان می دهد بر روی مناطقی تمرکز کند که بیشترین بازده را برای پول سرمایه گذاری شده به ارمغان می آورد

به عنوان یک مربی کسب و کار، ماشین حساب ROI ابزار موثری است که به شما امکان می دهد به مشتری خود کمک کنید تا نرخ بازدهی را که از انواع پیشنهادات سرمایه گذاری انتظار دارند را محاسبه کرده و برای رسیدن به بیشترین میزان درآمد، بهترین گزینه را انتخاب نمایند.

برای مشتری، ماشین حساب ROI به آنها اجازه می دهد بدون ارائه بازده مورد انتظار، تعیین کنند که کدام پروژه ها دارای نشت وجوه هستند و آنها را قادر می سازد اقدامات اصلاحی انجام داده و از اشتباهات مشابه در آینده جلوگیری کنند.

  1. گزارش تکمیل

ابزار گزارش تکمیل به مشتریان کمک می کند تا در مورد فرایند کوچینگ فکر کنند، پیشرفت را تشخیص دهند، دانش به دست آمده را جذب کنند و سپس گام بعدی خود را برای ادامه این مسیر پس از پایان تعامل مربیگری برنامه ریزی کنند.

برای مربی کسب و کار، این ابزار به آن ها اجازه می دهد تا بازخورد ارزشمندی در مورد سبک مربیگری خود کسب کنند، نکات مثبت را تقویت کرده و در قسمت های ضعیف تر پیشرفت کنند.

گزارش تکمیل

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم شما را با بهترین ابزارهای بیزینس کوچینگ آشنا کنیم. ابزارهای بیزینس کوچینگ به مربیان کسب و کار کمک می کنند تا یک نقشه راه درست و واضح پیش روی مشتریان گذاشته و به موفقیت آن ها در آینده کمک کنند. این ابزارها برای صاحبان کسب و کارها هم مفید بوده و به آن‌ها کمک می کنند تا تصویر روشنی درباره وضعیت واقعی کسب و کارشان به صورت واضح و دقیق به دست آورند. این ابزارها داده های حیاتی را در اختیار صاحبان کسب و کار قرار می دهند که برای رفع مشکلات و رشد کسب و کار خود به آن نیاز دارند.

امیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد!

منبع

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید:
ثبت نظر
ممنون از ثبت نظر شما، دیدگاه شما در انتظار بررسی می باشد.
نظرات کاربران:
علیرضا سخن وران
1402/08/05
من علیرضا سخنوران هستم و کیرم تو کوص ناموس ادمین این سایت