مرکز بیزینس کوچینگ ایران | IBC

مشکلات بیزینس کوچینگ کدامند و چگونه باید آنها را حل و فصل کرد؟

مشکلات در بیزینس کوچینگ

0 / 5. 0

هر رابطه‌ای فراز و نشیب‌های خاص خود را دارد و کم پیش می آید که رابطه ای بدون هیچ عارضه جانبی و مشکلی به بقای خود ادامه دهد. یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که در بیزینس کوچینگ با تمام مزایایش ممکن است گاهی در رابطه کوچ و کارآموز نیز عوارض جانبی منفی ای پدید آمده و باعث ایجاد مجموعه‌ی مشکلات بیزینس کوچینگ شود.

عوارض جانبی منفی کوچینگ

در این پژوهش از صد و یازده نفر کارآموز، که یا مدیر اجرایی و یا کارمند کسب و کارهای مختلفی بودند، در مورد رابطه ای که با کوچ شان دارند، سوال شده است تا احتمال وجود مشکلات در بیزینس کوچینگ کسب و کارشان را بررسی کنند. این سوالات سی سناریوی مختلف، از کاهش رضایت شغلی (31درصد) گرفته تا داشتن رابطه جنسی با کوچ (0.9 درصد) را پوشش داده بودند.

سه عارضه جانبی منفی و شایع در کوچینگ

 1. تغییر میدان دید – به وجود آمدن مشکلات عمیق (اغلب روان شناختی) که به کمک کوچ قابل حل شدن نیستند. (26 درصد پاسخ‌دهندگان)
 2. تغییر هدف کوچینگ – تغییر ناخواسته در اهداف کوچینگ بدون رضایت علنی کارآموز. (17 درصد پاسخ دهندگان)
 3. تغییر ارزش‌ها – تجربه کاهش درک معنای کار (17 درصد پاسخ دهندگان)

عوارض بیزینس کوچینگ

در این پژوهش مشخص شد که «تعداد زیادی از کارآموزان با عوارض جانبی کوچینگ روبرو میشوند، اما شدت آن معمولا کم یا متوسط است.» این نتیجه با نتیجه پژوهش دیگری در همین حوزه نیز مطابقت دارد؛ در آن پژوهش نیز این نتیجه حاصل شده بود که «گاهی عوارض جانبی منفی ای (اما عمدتا نه چندان جدی) در رابطه کوچ و کارآموز پدید می آید.»

سه عامل مشخص کننده عوارض جانبی منفی کوچینگ

در این پژوهش، تناوب عوارض جانبی منفی کوچینگ به عوامل زیر نسبت داده شده است:

 1. کیفیت رابطه بین کوچ و کارآموز
 2. تخصص کوچ
 3. انگیزه تغییر در کارآموز

برای کاهش این تاثیرات چه می‌توان کرد؟

همانطور که در بالا گفته شد، در این پژوهش مشخص شده است که بین رابطه کوچ و کارآموز و عوارض جانبی مشهود ارتباطی وجود دارد. این یعنی وقتی رابطه کوچ و کارآموز خوب باشد، تاثیرات مشهود احتمالا بهتر خواهند بود. نویسندگان این مقاله پیشنهاد کردند که برای بهتر شدن این کار «کوچ باید متعهد و معتبر باشد، به کارآموز بی قید و شرط احترام بگذارد و دیدگاهی مثبت و درکی همدلانه از شرایط و اهداف کارآموز داشته باشد.»

اگر کوچ پیش‌زمینه، تخصص و اطلاعات جامعی در حوزه کاری کارآموز داشته باشد، عوارض جانبی منفی به شکل چشمگیری کاهش می یابند. تخصصی که از آن نام بردیم شامل توانایی کوچینگ و کسب‌و‌کار، مدیریت، رهبری، تخصص در حوزه سیاست و از همه مهم تر، شباهت و ارتباط تجربیات کوچ با نیازهای کارآموز است.

توصیه ها

نویسندگان این مقاله توصیه می‌کنند که «کوچ‌ها باید روی توانایی‌های خود تاکید داشته باشند.»

کارآموزان نیز باید با توجه به نیازهایی که دارند،  کوچ مناسبی برای خود انتخاب کنند. به عنوان مثال، آنها نمیتوانند از شخصی که دارای مدرک دکترای ریاضیات است توقع داشته باشند در زمینه ادبیات انگلیسی کمک شان کند.

در نهایت، نویسندگان این مقاله به کوچ‌ها پیشنهاد می‌کنند که به طور مداوم مهارت‌ها و دانش شان را توسعه دهند تا بتوانند از پس نیازهای محل کار برآیند. برای توسعه مهارت ها و بهره‌مندی از کوچینگ اصولی و کامل می‌تواند در دوره جامع بیزینس کوچینگ ثبت نام کنید.

کوچ باید از همان ابتدای کار به بررسی انگیزه تغییر در کارآموز بپردازد. نویسندگان توصیه کرده اند که «کوچ‌ها باید سطح انگیزه کارآموز را در ابتدای فرآیند کوچینگ بررسی کرده و در صورت نیاز برای افزایش انگیزه با کارآموز تمرین کنند. به عنوان مثال این کا را میتوان با شناخت دوگانگی‌ها و ایجاد استدلال هایی برای تغییر انجام داد.» از سوی دیگر، سازمانی هم که برای پیشرفت کارمندانش از یک کوچ کمک میگیرد، باید تنها کارمندانی را به او معرفی کند که انگیزه تغییر دارند.

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید:
ثبت نظر
ممنون از ثبت نظر شما، دیدگاه شما در انتظار بررسی می باشد.
نظرات کاربران:
عرفان حسن پور
1399/12/29
اگه درست متوجه شده باشم، ما باید به افرادی کمک کنیم که انگیزه تغییر دارند درسته؟؟
  محمدرضا
  1399/12/29
  کسی که ذهنیت کاملا ایستا داشته باشه در دو جلسه یا حتی جلسه اول خودشو نشون میده . این افراد تسلیم کسب تجربه هستن و درکی از تغییر و مشاوره کوچ ندارن . پس کوچ باید تشخیص بده و زمان زیادی صرف نکنه تا به جاهای دیگه کشیده نشه .
  مربی مسیح
  1399/12/29
  دقیقا عرفان جان
یک دانش پذیر
1399/12/29
اقای عرفان حسن پور درست گفتین کسانی که انگیزه تغییر دارند باید کمک هایی بشود تا فرد بتواند رو پای خودش باایستد و این روند همچنان باید ادامه داشته باشد تا یه عده ایی هم که این روند رو ببین اعتماد میکنن و باعث به وجود امدن ذهن های خلاق در جامعه میشود چرا جوانی که خلاقیت دارد ولی پول ندارد تا رو پای خودش با ایستد چرا ارزوهای یک جوان در حد خونه، ماشین، ازدواج و یکم سرمایه اندک باشد اروپایی مثل ایرانی ها فکر نمیکنند چرا؟
ایوب باقری
1399/12/29
عوامل زیادی در این موضوع دخیل است که شما فقط به سه مورد اشاره کردید،،،مانند اعتقادات،اعتمادات ,انتظارات،اتفاقات،وغیره،،،،،
  مربی مسیح
  1399/12/29
  قطعا در مقالات دیگر به عوامل دیگه اشاره میشه
مجتبی قلی پور
1399/12/29
سلام. چطور متوجه انگیزشون بشیم؟ چطور انگیزه ایجاد کنیم؟
امین عبدی
1399/12/29
کوچ باید مراجع رابررسی کند و متوجه خواسته ی مراجع باشد و در همان ابتدا اگر در زمینه ی تخصصیه مراجع اطلاعات کافی نداشته باشد کوچ مناسب تری را به مراجع معرفی کند ...
یک دانش پذیر
1399/12/29
خیلیها انگیزه برای تعقیر دارن اما عملگرا نیستند و شاید شور واشتیاقشون از بقیه هم بیشتر باشه ،تجربه به من ثابت کرده افردادی که خیلی پرشوروهیجان هستن برای تعقیر نهایتا خروجی قابل توجهی ندارن
مریم دمستانی
1399/12/29
دقیقا کسی که ذهن ایستا داره هر کاری انجام بدی تغییر پذیر نیست من منشی داشتم از نظر تجربی تجربش خوب بود ولی هر اموزشی میذاشتم برای ارتقا شخصیت قبول نمیکرد وهر چی صحبت میکردم میگفت من اینهمه تجربه دارم واینکار کردم اونکار کردم به این اموزشها نیازی ندارم وکلی ازین کتابها خوندم
محسن درگاهی
1399/12/29
تا انگیزه پیشرفت در پرسنل وجود نداشته باشه ،آموزش دادن و وجود کوچ معنی نخواهد داشت،و به سان آب دادن اجباری به دست کسی ست که تشنه نیست.ولی با شناخت و اعتماد فی مابین کارآموز تشنه آموزش و کوچ،نتیجه کار مثبت خواهد بود.منوط بر اینکه کوچ اطلاعات لازم را داشته باشد.
عباس صادقی
1399/12/29
کوچ باید اول محرم راز و وکلا خود کوچ آدم مبادی اخلاق و آداب باشد و قصد تحمیل نظر شخصی خود را نداشته باشد و تنها قصد و نیت کمد و بیداری مورد کوچ شونده توی مسیر ی که خود شخص مراجعه کننده با گوش دادن ب صحبت های مراجع
رضا خادمی
1400/04/05
به نظر من ریشه های انگیزه در کارآموز باید به شیوه روانشناختی و موازی با علم بیزینس کوچینگ باید مورد بررسی قرار بگیره که کوچ بتونه در ابتدای مسیر ذهنیت کارآموز رو بسنجه و روی نقاطی دست بزاره که چالش وجود داره و نقاط قابل بهبود و حتی قوت رو در ذهنیت کارآموز تشدید کنه ، ترکیب این راهکار ها فکر میکنم بتونه مسیر کارآموز و کوچ رو هموار تر کنه