مرکز بیزینس کوچینگ ایران | IBC

7 دلیل برای اینکه هنوز بیزینس کوچینگ در دوران کرونا پابرجاست

بیزینس کوچینگ در دوران ویروس کرونا

0 / 5. 0

امروزه بیشتر از هر زمان دیگری بیزینس کوچینگ (Business coaching) یا رهبری کسب‌وکار زنده و پابرجاست. گزارش‌هایی که از اتمام و مرگ بیزینس کوچینگ در دوران کرونا خبر می‌دادند، بیش از حد اغراق‌آمیز بوده‌اند. رهبری و راهنمایی‌ای که این علم ارائه می‌دهد، می‌تواند تنها راه اصلی برای کسب‌وکار در این زمانهای سخت باشد.
در طی یک سال شیوع پاندمیک، شاهد تعطیلی بسیاری از شرکت‌ها بوده‌ایم. با این حال برخی هنوز در مسیر رقابت مانده‌اند با وجود شرایط چالش‌برانگیز، در حال رشد و شکوفایی هستند. اما، آنها چگونه این‌کار را انجام دادند؟ این دقیقا جایی‌ است که تاثیر بیزینس کوچینگ در دوران کرونا را می‌بینیم. این افراد اطلاعات و تجربیات خود را در اختیار گذاشته و قضاوت بدون تعصب دارند. کسانی‌ هستند که بحران‌های متعددی را پشت سر گذاشته‌اند اما توانسته‌اند بیزینس خود یا مشتری‌شان را به سمتی امن و بی‌خطر هدایت کنند.

با وجود اینکه پلتفرم‌های متعددی برای آموزش کسب‌وکار وجود دارد، اما باید داشتن یک بیزینس کوچ را درنظر گرفت. در ادامه دلایلی بر این مدعا را برمی‌شماریم:

بیزینس کوچینگ در دوران کرونا

صاحبان کسب‌وکار برای مدیریت شرکت خود در این پاندمیک تلاش می‌کنند

هر روزه بسته شدن فروشگاه‌های زیادی را شاهد هستیم. با نظر به این موضوع، برخی کسب‌وکار‌ها برای محافظت از خدمه و مشتریان خود، چاره‌ای جز این ندارند. با این‌حال، برخی توانستند با مدیریت و طرح درست، همچنان به کار خود ادامه دهند.  

در حال حاضر صاحبان کسب‌وکار‌ها مشغله ی زیادی دارند و قادر به تصمیم‌گیری درست نیستند. در چنین مواقعی آنها به فردی نیاز دارند که حمایتشان کنند و آنها را برای مدیریت بهتر بیزینس، تشویق کنند.

اما کار غیرحرفه‌ای خواهد بود که آنها این خواسته را از خدمه خود داشته باشند. خوشبختانه، بیزینس کوچ‌ها در این مواقع دلگرمی و مشاوره لازم را در اختیارشان قرار می‌دهند.

کسب‌وکارها به استراتژی‌های جدیدی نیاز دارند تا در این چالش‌ها موفق شوند

عمل طبق سنت‌های همیشگی شرکت کار آسانی است. اما در این شرایط جدید، طرح‌های قدیمی دیگر جوابگو نخواهند بود و قبل از آنکه بفهمید، کسب‌وکارتان سقوط کرده است. همیشه  فرصت برای پیشرفت وجود دارد. حتی زمانی که شرکت در قله موفقیت خود باشد. تخصص یک بیزینس کوچ باعث می‌شود نقاط قوت و ضعف یک سازمان مشخص شود. آنها بینشی از آنچه به خوبی کار می‌کند و آنچه نیاز به بهبود دارد، در اختیار می‌گذارند.

البته این افراد فقط برای جوابگویی به کار گرفته نشده‌اند، آنها همچنین سوال‌های حیاتی‌ را از صاحبان بیزینس می‌پرسند تا آنها را در بینش خود شریک کنند. آنها صاحبان بیزینس را وا خواهند داشت تا از سنت‌های خود دست بکشند و استراتژی‌های جدیدی را بکار گیرند.

بیزینس کوچینگ در دوران کرونا

کوچ‌ها به استارت‌آپ‌ها کمک می‌کنند

با وجود این شرایط بغرنج، بسیاری از افراد شغل خود را از دست داده‌اند و برخی داوطلبانه استعفا داده‌اند تا در امان بمانند. این افرادی که در خانه بدون شغل مانده‌اند، جای تعجبی نیست که اوقات فراغتشان به تفکر به ایده‌های جدید و خلاق سپری شود. در نتیجه، استارت‌آپ‌های متعددی شکل می‌گیرند که رسیدگی به آن کار ساده‌ای نیست. با داشتن راهنمایی یک کوچ، در راه‌اندازی یک بیزینس تنها نخواهید بود. کوچ‌ها به صاحبان تازه‌کار یاد می‌دهند اهداف و تصمیمات درستی را اتخاذ کنند. پس با انبوهی از استارت‌آپ‌ها، بیزینس کوچینگ هنوز پابرجاست و حتی به اعضای بیشتری برای پاسخ به افزایش تقاضا در این زمینه دارد.

وضعیت مارکت بسیار رقابتی است

بازار بسیار رقابتی است در نتیجه صاحبان بیزنس‌ها برای افزایش در‌آمد شرکت، به اشخاصی مجرب نیاز دارند. مثلا ممکن است آنها محصولی با کیفیت با قیمت عالی داشته باشند، اما سودی نمی‌برند چرا که اطلاعاتی در آن مورد ندارند.

بیزینس کوچ‌ها در ارزیابی منافع شرکت تخصص دارند. آنها می‌توانند به مالکان شرکت‌ها کمک کنند تا طرحی عملیاتی برای افزایش سود سرمایه یا کاهش هزینه‌های جانبی، داشته باشند. برنامه‌های بیزینس کوچینگ زیادی برای هر نیاز بازار وجود دارد.

 نیاز به ارزیابی و تنظیم مجدد در اهداف تجاری وجود دارد

با وجود پاندمی نیاز به ارزیابی مجدد همه چیز در تجارت حس می‌شود که به معنای ارزیابی اهداف، پروسه‌ها، بودجه‌ها، محصولات، قیمت‌ها و حتی کارمندان است.

  • تاثیر این شرایط بر تجارت و کسب‌وکار چیست؟
  • موانع جدیدی در رسیدن به اهداف چیست؟
  • آیا هنوز قابل دستیابی هستند؟

این‌ها مسائلی است که باید توسط یک بیزینس کوچ بررسی شود.

علاوه بر این صاحبان بیزنس‌ها همکاری بیزینس کوچ خود را در ارزیابی وضعیت کسب‌وکار خود نیاز دارند. لازم است که کسی خارج از الگوی معمول نظر دهد و این افراد بهترین منبع برای قضاوت بی طرفانه هستند. به عبارتی، کوچ بیزنس‌ها نکاتی را تشخیص می‌دهند که خود مالکان ممکن است متوجه نشده باشند.

بیزینس کوچینگ در دوران کرونا

بیزینس کوچینگ در دوران کرونا فضایی امن را برای رشد و پیشرفت ارائه می‌دهد

بسیاری از مالکان تجاری از بیزینس کوچ‌های خود مشورت می‌گیرند. این افراد فضایی امن را برای صاحبان کسب‌وکار فراهم می‌کنند تا ایده و نگرانی‌های خود را بی‌هیچ دغدغه یا تعصب، بیان کنند.  انسان‌ها معمولا افکار، ایده‌ها و نگرانی‌های خود را برای دیگران بازگو می‌کنند اما وقتی صحبت از کسب‌وکار می‌شود، داشتن فضایی امن و محرمانه اهمیت پیدا می‌کند.

ذهن کارآفرینان پر از ایده‌های جدید است و مشکل اینجاست که آنها نمی‌دانند از کجا و یا چگونه شروع کنند. بیزینس کوچ‌ها در این مواقع آنها را ترغیب و راهنمایی می‌کنند.

بیزینس کوچ‌ها، رهبری بهتری را سبب می‌شوند

بیزنس کوچ‌ها نه فقط راهنما، بلکه مربی نیز هستند. آنها متخصص در این زمینه هستند و از این رو می‌توانند افراد را آموزش دهند و به آنها کمک کنند مهارت‌های لازم در یک کسب‌وکار را بدست آورند.

یکی از زمینه‌های مهمی که صاحبان بیزینس باید در آن مهارت داشته باشند، توانایی رهبری کردن است. با کمبود مهارت در این زمینه، صاحبان بیزنس‌ها ممکن است در هدایت یک سازمان احساس ناکارآمدی کنند. در این مواقع بیزنس کوچ‌ها می‌توانند آنها را در بهبود رهبری یاری دهند.

سخن آخر

را‌ه‌اندازی یک کسب‌وکار، چالش واقعی است اما با وجود بیزینس کوچ‌ها، صاحبان کسب‌وکار می‌توانند پتانسیل واقعی خود را بکار گیرند و شرکت خود را رشد دهند. حتی در این زمان‌های دشوار!

با وجود چالش‌های متعدد ناشی از پاندمیک، تقاضا برای بیزینس کوچینگ بیش از پیش است. این رشته هنوز پابرجا است و خواهد ماند. مرکز بیزینس کوچینگ ایران هم در این روزهای سخت، با ارائه دوره‌ی جامع بیزینس کوچینگ در کنار شماست تا به سلامت از این دوران سخت عبور کنید.

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید:
ثبت نظر
ممنون از ثبت نظر شما، دیدگاه شما در انتظار بررسی می باشد.
نظرات کاربران:
سمیه توکلی
1400/01/02
بسیار بسیار عالی...
افشین
1400/01/02
به نظرم همیشه مشورت در طول تاریخ با افراد مناسب بسیار سودمند بوده است. یکی از بهترین مشورت ها برای صاحبان کسب و کار،هم نشینی با بیزنس کوچ ها و استفاده عملی از نظر آنهاست.
    محمدرضا سربند
    1400/01/03
    مشکل اینجا ست که افراد پر تجربه ای کم شده یا به راحتی اطلاعات خودشون در اختیار ما قرار نمی دهند و افرادی که به ظاهر تجربه دار ‌زیاد شده اند
هدی جوادزاده
1400/01/02
حضور یک کوچ همیشه برای هر کسب و کاری الزامی است،در دوران بحران الزامی تر
ریحانه شکیبائی
1400/01/03
بنظرم بعداز سلامت جسم و روان میشه با مهارت برنامه ریزی روی اهداف تمرکز کرد . و نقش کوچ باعلم الگوبرداری در تحقیق نقاط ضعف و قوت وتحقق توسعه پررنگ میشه.
زهرا کوچک
1400/01/03
باسلام من و همسرم فروشگاه پوشاک اقایان داریم بنظرم به وجود یک مشاور در مجموعه ی خودم داریم و باخرید پکیج اقای مسح بتوانم این خلا را پرکنم