مرکز بیزینس کوچینگ ایران | IBC

ارتباط بهتر با مشتری با تکنیک های جدید که باید بلد باشید !

0 / 5. 0

مشتریان هسته اصلی هر کسب و کاری هستند. اگر کارکنان شما مهارت های ارتباطی قوی داشته باشند، می توانید ارتباط خوبی با مشتریان خود داشته و روابط پایدار ایجاد کنید. بدون شک مشتریان خوشحال و راضی به حامیان کسب و کار شما تبدیل خواهند شد. آنها کسب و کار شما را تبلیغ و به دوستان و آشنایان خود توصیه می کنند.

با توجه به اهمیت برقراری ارتباط موثر با مشتریان، ما در این مطلب از سایت ایران بیزینس کوچینگ تصمیم داریم تکنیک هایی برای ارتباط بهتر با مشتری به شما عزیزان اموزش دهیم. همراه ما باشید!

ارتباط بهتر با مشتری با تکنیک های جدید که باید بلد باشید !

بهترین تکنیک های ارتباط بهتر با مشتری

همانطور که در ابتدای مطلب هم اشاره کردیم، برقراری ارتباط به مشتریان تاثیر زیادی روی موفقیت شما خواهد داشت. در این جا ما برخی از جدیدترین تکنیک هایی که شما می توانید برای برقراری ارتباط بهتر با مشتری مورد استفاده قرار دهید را به شما معرفی خواهیم کرد:

 1. مشتریان خود را بشناسید:

اولین و مهم ترین تکنیک برای ارتباط با مشتری این است که به یک شناخت نسبی از آن ها برسید. شما باید برای حرفه ای بودن و برخورد با مشتریان خود وقت بگذارید، آنها را بشناسید و به آنچه به شما می گویند توجه داشته باشید. فقط در این صورت است که می توانید ارتباط صمیمانه و موثری با آن ها برقرار کنید.

 1. به مشتریان گوش دهید:

گوش دادن به طرف مقابل یکی از مهم ترین تکنیک های ارتباطی است و یک مهارت مهم به شمار می رود که باید آن را تمرین کنید. همواره سعی کنید در گفتگو بمانید و اگر مطمئن نیستید چیزی را متوجه شده اید، سؤالات روشنگری بپرسید. همچنین بیان مجدد آنچه که مشتریان به شما می گویند و تکرار آن برای شفاف سازی منظور آن ها می تواند به شما کمک کند. اینکار می تواند تأثیر خوبی بگذارد و تضمین می کند آنچه را که مشتری به شما می گوید درک می کنید.

 1. از قیاس استفاده کنید:

قیاس ها برای توضیح مسائل پیچیده یا فنی عالی هستند. شما می توانید محصول یا خدمات خود را به روشی که آنها بلافاصله درک می کنند توضیح دهید.

 1. استانداردهای خدمات مشتری را توسعه دهید:

خط‌ مشی ها، استانداردها و معیارهای خدمات مشتری داخلی تضمین می کنند که کارمندان شما به روشی ثابت با مشتریان شما ارتباط برقرار می کنند. این به شما اطمینان می دهد که هر بار که مشتریان با کسب و کار شما تعامل دارند، کارکنان شما همان خدمات خوب را به مشتریان را ارائه خواهند داد.

استانداردهای خدمات مشتری را توسعه دهید

روش هایی برقراری ارتباط با مشتری

هرچه بیشتر با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید، احتمال اینکه آنها شما و کسب و کارتان را به خاطر بسپارند بیشتر می شود. شما به یک استراتژی ارتباطی نیاز دارید تا بتوانید تعیین کنید کدام روش ارتباطی برای کسب و کار و مشتریان هدف شما بهترین است.

شما به روش های مختلفی می توانید با مشتریان خود ارتباط برقرار کرده و به عنوان یک برند در ذهن آن ها بمانید. برخی از بهترین روش ها برای برقراری ارتباط با مشتریان عبارتند از:

تماس تلفنی برقرار کنید:

اگر یک کسب و کار مبتنی بر خدمات هستید، صحبت کردن مستقیم با مشتریان می تواند راهی عالی برای حفظ کسب و کار شما در ذهن مشتریان باشد. شما مجبور نیستید چیزی را به مشتریان خود بفروشید، می توانید از این فرصت برای ایجاد یک رابطه قوی با آن ها استفاده کنید.

در شبکه های اجتماعی حضور فعال داشته باشید:

همانطور که می دانید، امروزه اکثر مردم از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و این شبکه ها بستر مطمئنی برای معرفی کسب و کارهای مختلف و تبلیغات فراهم کرده اند. شما هم می توانید از رسانه های اجتماعی برای ارسال پیشنهادات ویژه، اطلاعات مربوط به محصولات یا خدمات جدید و اطلاعیه های عمومی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که رسانه های اجتماعی زمانی بهترین عملکرد را دارند که از آن برای ایجاد ارتباط صمیمانه و صادقانه با مشتریان خود استفاده کنید. فراموش نکنید که شما باید برای رسیدگی به هرگونه پرسش یا بازخورد منفی برنامه ریزی داشته باشید.

یک خبرنامه بفرستید:

خبرنامه ها راهی عالی برای اطلاع رسانی به مشتریان شما در مورد هر گونه تبلیغات یا داستان های موفقیت آمیز شما هستند. شما همچنین می توانید نقاط عطف یا تجربیات شخصی را به اشتراک بگذارید، که به شما کمک می کند تا با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. البته قبل از به اشتراک گذاشتن هر اطلاعاتی، مطمئن شوید که اجازه مشتری خود را دارید. همچنین شما باید راهی برای انصراف از دریافت چنین خبرنامه هایی برای مشتریان خود فراهم نمایید.

از بازخوردها و نظرسنجی ها غافل نشوید:

نظرسنجی ها به شما این امکان را می دهند که از مشتریان خود در مورد محصولات و خدماتی که ارائه می دهید بازخورد بخواهید. شما می توانید نظرات آنها را در مورد محصولات و خدمات خود را متوجه شده و از پیشنهادات آن ها استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که سوالات باز مطرح می کنید تا به مشتریان خود فرصتی برای بیان نظراتشان بدهید. مهمتر از همه، اطلاعاتی که دریافت می کنید را پیگیری کرده و به مشتری نشان دهید که نظرش برایتان مهم بوده است.

از بازخوردها و نظرسنجی ها غافل نشوید

ارائه خدمات عالی به مشتریان برای برقراری ارتباط موثر

روابط خوب با مشتری در قلب خدمات عالی به مشتریان قرار دارد. چه با یک مشتری طولانی مدت و چه یک خریدار برای اولین بار در تعامل باشید، ارائه خدمات عالی بخش مهمی از ایجاد روابط خوب با مشتری است. ارائه خدمات به مشتریان یا به صورت حضوری و یا به صورت آنلاین انجام می شود. ما در این جا نکاتی در خصوص ارتباط بهتر با مشتری در هر دو حالت ارائه خدمات ارائه می دهیم.

خدمات مشتری حضوری:

 • به محض ورود مشتری به دفتر، فروشگاه یا محیط کار، به او سلام داده و از آنها بپرسید که چگونه می توانید به آنها کمک کنید.
 • اگر مشتریان شما باید منتظر بمانند تا به آنها خدمات داده شود، بهتر است شخصی به آن ها سلام کند و به آنها اطلاع دهد که چقدر باید منتظر باشند.
 • با صحبت کردن با مشتریان، به آن ها فرصت دهید هر گونه سوالی که ممکن است داشته باشند را بپرسند.
 • محصول خود را بشناسید تا در صورت لزوم بتوانید تمام اطلاعات و توضیحات لازم را به مشتریان ارائه دهید.

خدمات مشتری آنلاین:

 • یک سرویس چت زنده را در نظر بگیرید. یک سرویس چت زنده به شما این امکان را می دهد که فوراً با مشتریان خود ارتباط برقرار کرده و به سؤالات آنها پاسخ دهید. این سرویس ممکن است به کارکنان یا نظارت اضافی نیاز داشته باشد، اما نتیجه ای بسیار مثبت در برقراری ارتباط بهتر با مشتری خواهد داشت.
 • گزینه “درخواست تماس” را در فرم تماس با ما اضافه کنید. این کار به مشتریان امکان می دهد که زمان و روزی که مایلند تماس تلفنی از شما دریافت کنند را مشخص نمایند. همچنین به شما هم امکان می دهد قبل از تماس مجدد با آنها اطلاعات خاصی در مورد درخواست آنها جمع آوری کنید.
 • گزارشی از هرگونه تعامل تلفنی با مشتریان خود داشته باشید. تاریخ، زمان و هر موضوعی که در مورد آن بحث شده است را یادداشت کنید. هنگام برقراری تماس مجدد، می توان به این اطلاعات اشاره کرد.
 • اطلاعات مهم در مورد کسب و کار خود، مانند بیانیه ماموریت و تاریخچه کسب و کارتان را در وب سایت خود منتشر کنید. این اطلاعات به مشتریان شما کمک می کند تا کسب و کار شما و ارزش های آن را درک کنند.
 • یک فرم بازخورد به وب سایت خود اضافه کنید. این کار به شما امکان می دهد اطلاعات ارزشمندی در مورد خدمات خود جمع آوری کنید و نظرات و انتقادات مشتریان را بدانید. به این ترتیب می توانید برای بهبود خدمات و ایجاد ارتباط بهتر با مشتری تلاش کنید.

خدمات مشتری آنلاین

جمع بندی

برقراری ارتباط با مشتری راهی موثر است که به شما امکان می دهد خریداران را به مشتریان دائمی و همیشگی خود تبدیل کرده و در ذهن آن ها بمانید. ما در این مطلب سعی کردیم نکات و تکنیک هایی برای برقراری ارتباط بهتر با مشتری به شما اموزش دهیم. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده و به موفقیت هرچه بیشترتان کمک کند.

منبع

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید:
ثبت نظر
ممنون از ثبت نظر شما، دیدگاه شما در انتظار بررسی می باشد.
نظرات کاربران:
فهیمه
1402/03/23
مطلب عالی بود سپاس
محمد
1403/02/17
لوگو سایت خیلی بیرنگ و کدر هست، برای یک کاربر به نظرم مهمه