مرکز بیزینس کوچینگ ایران | IBC

بازاریابی محیطی (Ambient Marketing) و هر آنچه باید در مورد این نوع بازاریابی بدانید!

0 / 5. 0

بازاریابی محیطی یکی از خلاقانه ترین روش های بازاریابی است که امروزه طرفداران خاص خود را پیدا کرده و بسیاری از برندهای بزرگ جهان از آن استفاده می کنند. در این نوع بازاریابی، برای تبلیغ محصولات یا خدمات از مکان های خاص یا اقلام غیرمعمول و عناصر آنها برای رساندن پیام برند به مخاطب استفاده می شود. در واقع این نوع بازاریابی از ایده های خلاقانه برای معرفی برند به مردم استفاده کرده و به صورت غیرمستقیم پیام برند را به مخاطب می رساند.

در این مطلب از سایت ایران بیزینس کوچینگ تصمیم داریم بازاریابی محیطی و مزایای آن را بررسی کرده و چند مثال از برندهایی که این نوع بازاریابی را به کار برده اند معرفی کنیم.

بازاریابی محیطی (Ambient Marketing) و هر آنچه باید در مورد این نوع بازاریابی بدانید!

بازاریابی محیطی چیست؟

بازاریابی محیطی یک شکل غیر معمول از تبلیغات است که می تواند شامل یک عمل غافلگیرانه باشد و به راحتی بینندگان را درگیر خود می کند. این نوع بازاریابی عموماً با طنز و شوخی همراه بوده و برای مخاطبان بسیار جالب و سرگرم کننده است.

در این نوع بازاریابی، خلاقیت حرف اول را می زند. یعنی افراد باید یا یک ایده جذاب و تازه، سعی کنند عناصر محیط را به گونه ای با برند خود مرتبط سازند.

چرا برندها باید از بازاریابی‌محیطی استفاده کنند؟

طبق گزارش MarketingWeek، 65 درصد از مصرف کنندگان بریتانیا می گویند که تنوع در قالب های تبلیغاتی برای آنها مهم است. این نشان می دهد که بازاریابان مدرن نه تنها به تبلیغات سنتی بلکه به روش های غیر استاندارد برای تبلیغ محصول خود نیز فکر می کنند. وقتی تبلیغات معمولی دیگر به اندازه کافی تعجب آور نیست، بازاریابی محیطی به کمک می آید.

اصطلاح “رسانه های محیطی” در بریتانیای کبیر در دهه 1990 ظاهر شده و به عنوان تبلیغات بصری در مکان های غیر معمول تعریف شد. هنگام توسعه یک آگهی محیطی، مهم است که توجه زیادی به خلاقیت داشته باشید و از یک رویکرد غیر متعارف برای ایجاد ارتباط عمیق تر با مشتریان بالقوه و مشتریان دائمی استفاده کنید. این کار باعث می شود افرادی که از آنجا می گذرند اندکی توقف کنند، به تبلیغات خلاقانه شما خیره شده و آنچه را که دیده اند برای دوستان خود تعریف نمایند.

تبلیغات محیطی روشی موثرتر برای تبلیغ یک محصول نسبت به تبلیغات معمولی و سنتی است.  مطالعات نشان داده است که تبلیغ کنندگان بیلبورد حدود شش ثانیه توجه مسافران وسیله نقلیه را دارند در حالی که تبلیغات خلاقانه محیطی می تواند این شاخص را تا یک دقیقه یا حتی بیشتر افزایش دهد. همچنین این روش به بهبود اثربخشی تبلیغات کمک می کند و می تواند برند را در ذهن افراد ماندگار سازد.

از سوی دیگر، مردم می توانند از این تبلیغات خلاقانه عکس بگیرند، فیلم بسازند و با استفاده از هشتگ برند آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و از این طریق آگاهی برند را ایجاد کنند.

اکنون که می دانید چرا شرکت ها باید از تبلیغات محیطی در کمپین های خود استفاده کنند، اجازه دهید شما را از مزایای این نوع تبلیغ برند آگاه کنیم.

چرا برندها باید از بازاریابی‌محیطی استفاده کنند؟

مزایای بازاریابی محیطی

بازاریابی محیطی یکی از مدرن ترین اشکال بازاریابی است که می تواند توجهات زیادی را معطوف یک برند کند. در اینجا ما به چند مورد از مهم ترین مزایای بازاریابی محیطی می پردازیم.

  1. جلب توجه می کند

در دنیای مدرن ما که در آن حجم باورنکردنی از تبلیغات وجود دارد، جلب توجه مشتریان بالقوه واقعاً دشوار است. به همین دلیل شرکت ها باید چیزی کاملاً جدید و منحصر به فرد ارائه دهند.

این یک واقعیت شناخته شده است که برای جلب توجه مردم، باید یک احساس عاطفی مثبت ایجاد کنید و از این طریق، مصرف کنندگان را شگفت زده نمایید.

به عنوان مثال، خود شما اگر یک بوته بزرگ را به شکل یک فنجان چای ببینید، احتمالاً از کنار آن ساده عبور نخواهید کرد؛ زیرا این یک عنصر شگفت آور در محیط است و توجه را به خود جلب می کند. جالب است بدانید چنین چیزی یک تبلیغ محیطی بود که برند لیپتون در قاهره مصر ایجاد کرد!

مزایای بازاریابی محیطی - جلب توجه می کند

  1. به سرعت وایرال می شود:

اگر تبلیغ شما از نظر احساسی بر مردم تأثیر بگذارد، به راحتی در شبکه های اجتماعی پرطرفدار وایرال خواهد شد. با دنیایی که توسط فناوری شکل گرفته است، مردم می توانند به راحتی از هرچیزی عکس و فیلم بگیرند و آنها را در رسانه های اجتماعی مانند توییتر، یوتیوب، اینستاگرام و فیس بوک به اشتراک بگذارند. به این ترتیب می توانید مخاطبان خود را افزایش دهید. البته این بدان معنا نیست که فروش شما بلافاصله افزایش پیدا می کند، اما حداقل می تواند شناخت برند شما را افزایش دهد.

  1. کم هزینه است:

تبلیغات محیطی در مورد استفاده از روش های تبلیغاتی غیر متعارف برای تعامل با مخاطب است. این بدان معناست که اجرای چنین تبلیغاتی در استراتژی بازاریابی خود هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت.

  1. به مخاطبان بیشتری دسترسی دارد:

معمولا بازاریاب ها مکان های محبوب یا خیابان های شلوغ را برای قرار دادن تبلیغات محیطی خود انتخاب می کنند. هرچه افراد بیشتری آن را ببینند، برای یک برند بهتر است. با کمک این نوع بازاریابی، می توانید نه تنها به مشتریان خود، بلکه به افراد بالقوه یا افرادی که در حال عبور هستند نیز دسترسی داشته باشید.

  1. خاطره انگيز است:

تبلیغات محیطی به مردم این امکان را می دهد که برند شما را از جنبه ای کاملاً جدید ببینند. چنین کمپین هایی با استفاده از تکنیک های تجربی، احساسات قوی را برمی انگیزند تا مصرف کنندگان یک برند را به خاطر بسپارند. گاهی اوقات این شکل از تبلیغات حتی می تواند احساساتی مانند شوک یا ترس برای دستیابی به آگاهی از برند را برانگیزد.

مثال هایی از بازاریابی‌محیطی

حال که با مزایای بازاریابی محیطی آشنا شدید، بیایید به چندین نمونه بازاریابی محیطی از برندهای معروف نگاه کنیم. این مثال ها به شما این فرصت را می دهند که این نوع بازاریابی را در عمل ببینید.

کمپین بازاریابی محیطی کیت کت

کیت کت معمولاً هر سال کمپین های بازاریابی محیطی و بازاریابی خیابانی را انجام می دهد. در تصویر زیر می توانید مبلمان شهری را ببینید که شبیه به یکی از محصولات کیت کت طراحی شده است.

کمپین بازاریابی محیطی کیت کت

کمپین مک دونالد

کمپین بازاریابی محیطی مک دونالد با هدف افزایش فروش محصولات خود، آن ها را روی خطوط عابر پیاده طراحی کرده است. به این ترتیب این برند محصولات خود را ایمن و بدون ضرر معرفی می کند؛ چرا که همه می دانند خطوط عابر پیاده بسیار ایمن هستند!

کمپین مک دونالد

کمپین شرکت BIC

BIC یک پیشرو جهانی در لوازم التحریر، فندک و ریش تراش است که از بازاریابی محیطی برای محصولات خود استفاده می کند. در تصویر زیر می توانید یکی از خلاقانه ترین تبلیغات این شرکت را ببینید. با این تبلیغ، برند BIC سعی کرد به مردم بگوید که تیغ های آن ها به اندازه ای تیز هستند که می توانند چمن زنی کنند!

کمپین شرکت BIC

جمع بندی

بازاریابی محیطی یکی از خلاقانه ترین و مدرن ترین اشکال بازاریابی است که شما می توانید برای جلب توجه افراد و برندینگ انجام دهید. ما در این مطلب سعی کردیم شما را با مزایای بازاریابی محیطی آشنا کنیم. همانطور که متوجه شدید، شما با کمی خلاقیت می توانید عناصر محیطی را به تبلیغات خاص و منحصر به فرد خود تبدیل کرده و از این طریق پیام برند خود را به بینندگان منتقل کنید.

امیدواریم که این مطالب برایتان مفید واقع شده باشد!

منبع 1     منبع 2     منبع 3

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید:
ثبت نظر
ممنون از ثبت نظر شما، دیدگاه شما در انتظار بررسی می باشد.
نظرات کاربران:
تا کنون هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.