مرکز بیزینس کوچینگ ایران | IBC

20 نوع از انواع کوچینگ به همراه کاربردشان

انواع کوچینگ

4.5 / 5. 6

علاقه مندید بدانید کدام یک از انواع کوچینگ برای شما مناسب تر است؟ این مطلب شما را با انواع مختلف کوچینگ، تعاریف و کاربرد هایشان آشنا می کند تا بتوانید تصمیم بهتری در انتخاب کوچینگ اتخاذ نمایید.

فهرست دسترسی سریع

بیایید ابتدا به سوال کوچینگ چیست پاسخ دهیم?

کوچینک (Coaching) یا مربیگری به فرایندی اشاره دارد که طی آن افراد یا سازمان ها توانمندی هایشان را با توجه به اهداف شان ارتقا می دهند. این فرایند به کمک یک کوچ یا مربی انجام می پذیرد. هدف از کوچینگ آن است که توانایی ها و مهارت های افراد و سازمان ها در حالت حداکثری قرار بگیرد.  در نتیجه بهره وری بیشتری به وجود بیاید و مسیر پیشرفت برای مراجعه کنندگان هموارتر شود.

پیشرفت برای هر فرد یا سازمانی می تواند در راستای اهداف متفاوتی باشد. توسعه فردی، توسعه شغلی، موفقیت در کسب و کار ، تکنیک های رهبری، مهارت های زندگی، خودشکوفایی و…، از جمله اهدافی هستند که افراد می توانند به کمک کوچ به آنها نایل شوند.

اکنون این سوال به ذهنتان می رسد که کوچ کیست و چه توانمندی هایی دارد؟

به این مثال ساده از نقشی که کوچ (Coach) می تواند در کار و زندگی افراد داشته باشد توجه کنید.

تصور کنید همیشه دلتان میخواست به شهری دیگر مسافرت کنید و تجربه به یاد ماندنی برای خودتان بسازید. اما دقیقا نمی دانید می خواهید از چه مناظری دیدن کنید. کدام مسیر برای رفتن مناسب تر است و یا حتی نمی دانید کدام شهر برای انتخاب بهتر است! به دلیل تردید در انتخاب مدام شروع حرکت را به تاخیر انداخته اید.

حال، شخصی که خود قبلا سفرهای بسیاری رفته به کمک تان میاید. با شما وارد گفت و گو می شود. سوالاتی عمیق درباره علایق و شرایط تان از شما می پرسد. از جواب آنها خودتان پی به آن می برید که چه مقصدی را واقعا برای مسافرت می پسندید. پاسخ هایتان شما را به فکر فرو می برند. این بار نگاه عمیق تری به شرایط تان می کنید و با توجه به آنها برای انتخاب مسیرتان بهترین تصمیم را برای خود می گیرید.

کوچ یا مربی، شخصی است که دانش و مهارت آن را دارد تا با طرح یکسری سوال های باز، چالشی برای باز کردن گره های ذهنی افراد ایجاد کند. مربی، طی یک سری از گفت و گوها مسیری برای خوداگاهی شخص نسبت به افکار، نگرش ها و مهارت هایش می سازد.

توانمندی های کوچ

نقش کوچ در سازمان ها می تواند به شکل داخلی یا خارجی باشد.

تعریف کوچینگ داخلی و کوچینگ خارجی

 • در کوچینگ داخلی، مربی کسی است که در همان سازمان مشغول به کار است. کوچ در اینجا در یکی از سمت های سازمانی فعالیت می کند. برای مثال می تواند مدیر داخلی یا مدیر منابع انسانی باشد.
 • در کوچینگ خارجی، مربی شخصی است که مدارک حرفه ای مربیگری دارد. شرکت با برون‌سپاری فرایند کوچینگ به شکل تمام وقت یا نیمه وقت با وی همکاری می کند.

فرایند کوچینگ به دو روش کوچینگ فردی و کوچینگ گروهی انجام می شود.

تفاوت کوچینگ فردی و کوچینگ گروهی چیست؟

تفاوت اصلی کوچینگ گروهی (Group Coaching) و کوچینگ فردی (Individual Coaching) در تعداد افراد است. در کوچینگ گروهی به طور معمول یک گروه کوچک از افراد شرکت دارند. این افراد برای رسیدن به هدفی مشترک فعالیت می کنند. به علاوه در کوچینگ گروهی موضوعی خاص مانند مدیریت زمان، مدیریت استرس و … را در برنامه قرار داده به آن می پردازند.

مربی از قبل راجع به نکات و موضوعات مورد بررسی تصمیم گیری می کند تا گروه، مسیر مشخصی را حین جلسه طی کند. اما کوچینگ فردی برخلاف کوچینگ گروهی در فضای شخصی تری و با برنامه قبلی کمتری انجام میشود. همچنین در روش فردی، کوچ، زمان بیشتری برای شناسایی نیاز های فرد دارد.

کوچینگ فردی را انتخاب کنیم یا کوچینگ گروهی؟

هرکدام از این دو نوع مربیگیری مزایا و معایب خود را دارند که با علم به آنها می توان تصمیم بهتری در انتخابشان گرفت.

 • مربیگری گروهی، این فرصت را به مراجعه کننده می دهد تا از تجربیات افراد مختلفی که در جلسه کوچینگ حضور دارند استفاده کند. تصور کنید فرد مراجعه کننده یک فروشنده تازه کار است. در جلسه گروهی کوچینگ پای صحبت فروشندگان مختلفی که تجربه بیشتری دارند می نشیند. شخص به این طریق می تواند اطلاعات مفیدی در زمینه شغل خود بدست اورد.
 • از طرفی دیگر اگر کسانی که در جلسه حضور دارند همگی کارکنان یک سازمان باشند، ممکن است کاملا صادقانه و صریح صحبت نکنند. این موضوع موجب می شود افراد آنچه باید از آن جلسه عایدشان شود به طور کامل کسب نکنند.  چرا که فرایند کوچینگ در واقع یافتن راه ها توسط خود فرد از دل پاسخ هاییست که به سوالات کوچ می دهد.
 • به علاوه افرادی که پرحرف تر هستند یا علاقه به نمایش دادن خود دارند ممکن است زمان بیشتری از جلسه را به دست بگیرند.  بدین شکل فرصت کافی در اختیار همه افراد قرار نخواهد گرفت. لذا مربی باید کنترل بالایی بر روی موارد اینچنینی اعمال کند تا همه ی مراجعه کنندگان بتوانند استفاده کافی را از جلسات کوچینگ گروهی داشته باشند.
 • در مربیگری انفرادی، کوچ، روش های برگزاری هر جلسه، نوع سوالات و زمانبندی جلسات را با نیاز های به خصوص فرد تطبیق می دهد. این مسئله ارزش زیادی برای مراجعه کننده دارد. همچنین، مردم در ملاقات های خصوصی راحت تر می توانند مشکلات، چالش ها ، نگرانی ها یا ترس های خود را در پاسخ به سوالات مربی بیان کنند. سطح اشتراک گذاری بالاتر و صادقانه تر بین مراجعه کننده و کوچ موجب آن میشود تا نتایج بهتری از جلسه کوچینگ کسب شود.
 • مربییگری انفرادی انعطاف پذیری بالاتری دارد. اگرچه در هر دو نوع از کوچینگ فردی و گروهی برنامه وجود دارد اما در نوع انفرادی آن می توان با توجه به نیاز مراجعه کننده هر کجا که لازم بود تغییراتی در برنامه فعلی اعمال کرد.
 • از طرفی هزینه شرکت در جلسات انفرادی کوچینگ بالاتر از نوع گروهی آنست. افراد یا سازمان ها می بایستی هنگام انتخاب کوچینگ انفرادی براورد هزینه را به درستی انجام داده با بودجه خود مطابقت دهند.

کوچینگ فردی بهتر است یا کوچینگ گروهی؟

در ادامه انواع کوچینگ و کاربرد هریک را بیان می کنیم.

انواع کوچینگ

تقسیم بندی انواع مختلف کوچینگ را با توجه به هدف و کاربرد هر یک انجام داده ایم. ابتدا کوچینگ را به سه دسته کلی تقسیم می کنیم:

انواع کوچینگ چیست؟

 • کوچینگ زندگی یا همان لایف کوچینگ (life Coaching)
 • کوچینک کسب و کار یا همان بیزینس کوچینگ (‌Business Coaching)
 • خود کوچینگ یا همان سلف کوچینگ (Self-Coaching)

لایف کوچینگ چیست و انواع آن کدامند؟

فرایند لایف کوچینگ با هدف ارتقا سطح کیفی زندگی افراد توسط کوچ انجام می شود. سوال اینجاست که چطور این اتفاق می افتد؟

شخصی را در نظر بیاورید که می خواهد زندگی شادتری داشته باشد. رابطه صمیمی تری با همسر و فرزاندانش تجربه کند. احساس بهتری نسبت به خودش پیدا کند و یا از نظر جسمی سالم تر زندکی کند. به نظر شما کدام یک از روش های زیر به او کمک می کند نتایج بهتری کسب و در دراز مدت از آن نتایج بهره بگیرد؟

 1. یک سری فعالیت ها برای زندگی بهتر داشتن به فرد دیکته شود. برای مثال به شخص گفته شود روزانه پیاده روی داشته باشد به موزیک شاد گوش دهد و با همسر و فرزندانش هر هفته به گردش برود.
 2. فرد به کمک دانشی که از مربی به او منتقل می شود، در مسیر خوداگاهی قرار بگیرد. با عمق افکار، علایق، توانمندی ها و کاستی های خود اشنا شود. به نقطه ای از کشف درون و شناخت نسبت به خویش برسد تا روش هایی که منحصرا مناسب نیاز های فرد برای زندگی بهتر و سالم تر است را خودش بیابد و اعمال کند.

حق با شماست! روش دوم تاثیرات مثبت بیشتر و با دوام تری برای افراد دارد. فرایندهایی که در این روش انجام می شود لایف کوچینگ نام دارد و به کمک یک لایف کوچ انجام می شود.

از آنجایی که لایف کوچینگ با هدف موفقیت افراد در زندگی صورت می پذیرد، آن را کوچینگ موفقیت نیز می نامند. انواع لایف کوچینگ به شرح زیر می باشند:

کوچینگ اعتماد به نفس 

برای آشنایی با کوچینگ اعتماد به نفس (Confidence Coaching) ابتدا به تعریف زیر توجه کنید:

اعتماد به نفس یعنی فرد به توانایی های خود باور داشته باشد.  برای مثال شخصی با اعتماد به نفس پایین تصور می کند بقیه افراد  از او باهوش تر و موفق تر هستند. فرد موفقیت دیگران را به بی ارزش بودن توانایی های خود ربط می دهد.

خبر خوب اینست که اعتماد به نفس مهارتی قابل ارتقاست. مربیگری یا کوچینگ اعتماد به نفس به افراد کمک می کند تا دیدگاه مثبتی به زندگی پیدا کرده و باور های محدود کننده در ارتباط با خودشان را مورد پرسش قرار دهند. این سبک از کوچینگ تاثیر زیادی بر ایجاد تصویر مثبت از خود در ذهن افراد دارد.

کوچینگ سلامت روان 

مربی سلامت روان به کمک افرادی میاید که مشکلات و سختی های ذهنی و روحی را تجربه میکنند. این سوال برای بسیاری از افراد ایجاد می شود که چه تفاوتی بین کوچینگ سلامت روان (Mental Health Coaching) با روان درمانگری (Psychotherapy) برای مراجعه کننده وجود دارد؟ به 3 تفاوت مهم بین مربیگری سلامت روان و روان درمانگری که در زیر بیان شده است، دقت کنید:

 • روان درمانگر بیماری های روحی افراد را درمان می کند اما کوچ نقش درمانی برای مراجعه کنندگان ندارد.
 • در روان درمانی تمرکز بیشتر بر روی گذشته افراد است، در حالی در مربیگری تمرکز بیشتر بر روی رسیدن فرد به نقطه ایست که می خواهد در آینده باشد.

تفاوت کوچینگ سلامت روان با روانشناسی و روان درمانگری

 •  امروزه روان درمانی از طریق وسایل ارتباطی مختلف مانند تلفن و ویدیو کال هم انجام می شود.  اما انجام آن به شکل سنتی، به صورت چهره به چهره در مطب بیشتر مورد توصیه روانشناسان است. در حالی که مربیگری به طرق مختلف مثل تماس تلفنی یا اینترنتی به راحتی انجام می شود. حتی برخی از مربیان ملاقات با مراجعه کنندگان را را در یک مکان عمومی انتخاب می کنند، که همچین انتخابی از سوی روانشناسان به ندرت اتفاق می افتد.

مربی سلامت روان شرایط فعلی مراجعه کننده را به عنوان نقطه شروع در نظر می گیرد و به مراجعه کننده کمک می کند کنترل بیشتری بر روی حالات خود پیدا کرده تا خود فرد، به تعادل روحی و حالات عاطفی متناسب خود دست پیدا کند .

کوچینگ شادی

مربی در کوچینگ شادی (Happiness Coaching) کمک به بالا بردن روحیه افراد می کند اما نه از طریق راهکار دادن به مراجعه کنندگان بلکه با پرسش  سوالات قدرتمندی که دری به درون انسان باز می کنند. به نمونه این پرسش ها توجه کنید:

 • شادترین قسمت برنامه روزانه شما چیست؟
 • بابت چه چیزهایی در زندگی تان شکرگزاری می کنید ؟
 • در هفته / ماه / سال گذشته، سه زمانی که احساس خوشحالی کرده اید را تعریف کنید؟

پرسش هایی ازین دست موجب می شود مراجعه کننده پی به نکات ریزی درباره لذت بردن از زندگی خود ببرد که تا به امروز نسبت به آن ها بی توجه بوده است. افراد در فرایند کوچینگ شادی، خود راه هایی  از دل پاسخ هایشان برای خوشحال تر بودن می یابند.

کوچینگ تحصیلی

کوچینگ تحصیلی (Educational Coaching) نوعی از مربیگری ست که طی آن تلاش می شود سطح علمی و نمرات افراد با همراهی فردی حرفه ای (کوچ)، افزایش یابد. این نوع از کوچینگ هم برای دانش آموزان و دانشجویان و هم برای مدرسین کاربرد دارد.

به دانش اموزان در کسب موفقیت های بیشتر در ازمون ها تحصیلی و بار علمی بالاتر و به مدرسین در یافتن روش های نوین یا بهتر تدریس، و ارتقای توانمندی های اموزشی کمک می کند. مثال زیر را در نظر بگیرید:

دانش اموز مقطع اول دبیرستان قصد دارد رشته تحصیلی مناسبی برای خود انتخاب کند و برای قبولی کنکور در سال های اینده برنامه ریزی کند. او بین دو رشته تحصیلی سردرگم است.  برای همین به یک کوچ تحصیلی مراجعه می کند.

مربی تحصیلی بحث و گفت و گو حول محور نیاز های دانش اموز، علایقش، رشته تحصیلی که می خواهد در دانشگاه بخواند و شغل مورد علاقه او راه می اندازد.در آینه پاسخ هایی که دانش اموز به مربی می دهد آنچه برای خودش مناسب است را می بیند.  دانش اموز در اعمال خود، برنامه ریزی های تحصیلی، روش های مطالعه، انتخاب هایش تأمل می کند. این تامل به تعیین اهداف دانش اموز توسط خودش برای پیشرفت، منجر می شود.

برخلاف مشاوره تحصیلی، در کوچینگ، قضاوت، تعیین اهداف یا نصیحت کردن انجام نمی پذیرد.

کوچینگ سلامت

کوچینگ سلامت (Health Coaching) هم بین ورزشکاران حرفه ای و هم بین کسانی که کمتر ورزش می کنند یا اهل ورزش نیستند رواج دارد.  همچنین کسانی که در خطر ابتلا به بیماری های بالینی و مزمن قرار دارند نیز از مربیان سلامتی کمک دریافت می کنند.  ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که تفاوت مربی سلامت با مربی ورزشی چیست؟

 • مربی سلامتی کمک می کند فرد سبک زندگی (Life Style) خود را به نمونه سالم تر آن تغییر دهد. حمایت و دانش مربی در این پروسه به مراجعه کنندگان یاری می رساند تا تصمیمات درستی برای سلامتی خود بگیرند.
 • مربی ورزشی به مراجعه کنندگان در ساختن بدن بهتر و ورزیده تر کمک می کند.

کوچینگ سلامت به نام های کوچینگ تندرستی یا فیتنس کوچینگ نیز شناخته می شود.

کوچینگ رشد معنوی  

رشد معنوی به تعبیری پرده برداشتن از درون انسان و به آگاهی رسیدن نسبت به خود است.  در کوچینگ رشد معنوی (Spiritual Growth Coaching) ، مربی به فرد کمک می کند تا به تجربه صلح درون برسد و در مسیر تکامل خود قدم بردارد. برای این منظور کوچ در نقش حامی و مشوق مراجعه کننده را در یافتن موانع درونی  و مرتفع کردنشان همراهی می کند.

 کوچینگ رابطه

کوچینگ رابطه (Relationship Coaching) طی کردن فرایند های کوچینگ با موضوع انواع روابط شخصی به خصوص روابط عاطفی بین افراد است. در این نوع از کوچینگ، مراجعه کنندگان، نحوه برقراری ارتباط صمیمانه تر با همسر (کوچینگ زوجین) ، اعضای خانواده، دوستان و … را به کمک مربی فرا می گیرند.

دقت کنید که کوچینگ رابطه با مشاوره متفاوت است.  این تفاوت را به راحتی می توان از نمونه های زیر دریافت:

یک مشاور معمولاً با چرا ها سرو کار دارد. برای مثال یه مشاور از شما میپرسد:

 • “چرا در یک سال گذشته شما و همسرتان تصمیم به جدایی داشتید ؟” علت چیست؟

در مربیگیری به جای تمرکز بر گذشته ، مربیان معمولاً سوالاتی مربوط به حال و آینده می پرسند:

 • “شما و همسرتان ازین رابطه چه چیزهایی می خواهید؟”
 • “آینده ای که برای رابطه تان مدنظر دارید چیست؟”

مانند دیگر انواع کوچینگ ، راهکاری توسط کوچ برای حل مسئله تجویز نمی شود، بلکه طی فرایند کوچینگ، افراد خودشان به پاسخ ها پی میبرند.

بیزینس کوچینگ یا کوچینگ کسب و کار چیست ؟

فردی علاقه مند به کوهنوردیست. اما هربار که شروع به حرکت می کند از نیمه راه باز می گردد و به مقصدش نمیرسد. برای همین به کوهنوردی توانمند مراجعه می کند. کوهنورد ماهر از او راجع به قله ای که می خواهد فتح کند می پرسد. همچنین سوالاتی راجع به تمامی مسیرهای منتهی به قله، موانع و سختی های هر کدام از راه ها، آب و آذوغه، وسایل ایمنی مورد نظر، همراهان سفر و وضعیت جسمی فرد می پرسد.

مراجعه کننده طی این صحبت متوجه می شود که تا به حال مسیر نزدیک تر را انتخاب می کرده اما این مسیر موانع و سربالایی  های بیشتری داشته که موجب می شده برای او طاقت فرسا باشد از طرفی پی می برد انتخاب مواد غذایییش مناسب کوه نبوده و تصمیم میگیرد اینبار غذایی ببرد که سبک تر باشد و انرژی بیشتری به او بدهد. شخص در میابد با انکه همراهان خوبی در سفرات داشته است اما هرگز از آنها کمک نخواسته تا مشترکا قله را فتح کنند. حال با علم به این موضوعات، فرد نقاط قوت و ضعف کارش را بررسی کرده، اینبار در انتخاب هایش بهتر از قبل عمل می کند. در این مثال، شخص علاقه مند به کوهنوردی، افراد یا سازمان ها در حوزه کسب و کار هستند و کوهنورد ماهر همان مربی یا کوچ است.

در جلسات بیزینس کوچینگ افراد یا سازمان ها با همراهی مربی، چشم انداز تجاری خود را مشخص می کنند. به این معنا که هم جایگاه فعلی خود و هم مقصدشان در حوزه کسب کار را تعیین کرده، برای قدم برداشتن به سمت مقصد مورد نظر، دست به تصمیمات و اقدامات کاربردی می زنند.

در دوره جامع بیزینس کوچینگ، مراجعه کنندگان، با چگونگی بهره گیری از حداکثر پتانسیل های کسب و کار مربوطه آشنا می شوند که این خود منجر به سوداوری هرچه بیشتر برای آن سازمان یا شخص می شود. از افراد مشهور حوزه کسب و کار که به طور مداوم  از کمک کوچ بهره می گرفتند می توان اپرا وینفری را نام برد.

کوچینگ کسب و کار نوع جامعی از کوچینگ است که خود انواع مختلفی را در بر می گیرد که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

انواع کوچینگ کسب و کار:

انواع بیزینس کوچینگ

کوچینگ توسعه فردی

مربی در کوچینگ توسعه فردی (Individual Development Coaching) به پیشرفت شغلی و شخصی افراد حاضر در کسب و کار کمک می کند. هدف اصلی مراجعه کنندگان دستیابی به اهداف شغلی کوتاه مدت و بلند مدت و همینطور بهبود عملکرد شغلی فعلی شان است.

کوچینگ سازمانی  

کوچینگ سازمانی چیست و انواع آن کدامند؟

کوچینگ سازمانی (Organizational Coaching) به سازمان ها در شناسایی اهداف استراتژیکشان کمک می کند و آنها را تا رسیدن به این اهداف همراهی می نماید. در مربیگری سازمانی نگاه مربی به امور سیستماتیک است. بدین شکل که با در نظر گرفتن همه ی اجزا و کمک به ارتقای آنها سعی در نیل سازمان به اهدافش را دارد.

کوچینگ سازمانی می تواند به شکل گروهی یا انفرادی و یا ترکیبی از هر دو برگذار شود.

کوچینگ رهبری

در فرایند کوچینگ رهبری (Leadership coaching) ، کوچ و رهبر با همکاری یکدیگر می کوشند تا اهداف فرد رنگ واقعیت به خود بگیرند و سطح کیفی زندگی شغلی و شخصی رهبر متقابلا بالا برود. این نوع از کوچینگ به رهبران کمک می کند تا نقش خود را به شکل موثرتری ایفا کرده و در این امر موفقیت بیشتری کسب کنند.

در سازمان ها رهبر کسب و کار می تواند یکی از مدیران ارشد سازمان باشد. برای مثال; مدیرعامل یک کارخانه.

تعریف کوچینگ اجرایی

در کوچینگ مدیران اجرایی (Executive Coaching) مانند انواع دیگر مربیگیری، گفت و گو، محور انجام فرایند است که از دل آن  موانع و راه حل ها بیرون می آیند. کوچ به مدیران ارشد سازمان ها که قصد برطرف کردن موانع در حوزه اجرایی را دارند کمک می کند. توسعه مهارت مدیر در امور اجرایی سازمان موجب افزایش کارایی او  و در نتیجه موفقیت های بیشتر می شود که هدف اصلی این نوع از کوچینگ است.جالب است بدانید باراک اوباما، رییس جمهور دو دوره ایالت متحده، جلسات منظم کوچینگ اجرایی را گذرانده است.

در واقع تفاوت کوچینگ مدیران اجرایی رهبری و کوچینگ در نوع هدفیست که مراجعه کننده دنبال می کند. در مربیگری اجرای تمرکز بر روی انجام فعالیت ها و به اصطلاح همان اجراست ولی در مربیگری رهبری تمرکز بیشتر بر روی مهارت های رهبر در تاثیرگذاری و مهارت های ارتباطی رهبر است.

کوچینگ منابع انسانی و کوچینگ عملکرد

کوچینگ منابع انسانی (Human resource coaching) و کوچینگ عملکرد (performance coaching) بخش های ابتدایی از کوچینگ سازمانی هستند که بر روی بهبود عملکرد و کسب صلاحیت های بالاتر کارکنان تمرکز ویژه دارند.

در این فرایند، کوچ به کارکنان کمک می کند تا برای کسب دانش و مهارت های جدید اشتیاق یابند، قدرت حل مسائل را در خود افزایش داده و توانمندی های خود را با دیگر افراد در سازمان به اشتراک بگذارند.

کوچینگ رفتاری هدفمند 

مربیگری رفتاری هدفمند (Targeted Behavioral Coaching) برای آن دسته از افراد کارایی دارد که قصد دارند رفتار یا عادات خاصی را تغییر بدهند. برای مثال فردی در یک سازمان کارمند بخش مالی بوده و حالا با تغییر سمت وارد بخش فروش سازمان شده است. این شخص می تواند به کمک یک مربی رفتار وعادات خود را با توجه به نیازهای سمت جدیدش تغییر دهد تا بهره وری بیشتری از کار خود داشته باشد.

کوچینگ جانشینی

کوچینگ جانشینی (Succession Coaching) همانگونه که از نام آن پیداست سعی در تحلیل قابلیت های کارکنان و جانشین پروری برای سمت شغلی خاصی دارد. برای مثال جانشینان احتمالی برای پست مدیر تولید یک مجموعه تولیدی را هدایت می کند تا با نیازمندی های شغلی یک مدیر تولید اشنا و مهارت های لازم را کسب کنند.

کوچینگ شغلی 

کوچینگ شغلی (Career Coaching) به افراد در یافتن شغل مناسب بر اساس نیاز ها، استعدادها و اهدافشان یاری می رساند. همچنین کوچ در تمامی مراحل نوشتن رزومه شغلی با کیفیت، نحوه درخواست شغل مورد نظر، ارسال رزومه و کسب آمادگی های لازم جهت مصاحبه با مراجعه کننده همراهی می کند.

کوچینگ فروش

مربیگری فروش (Sales Coaching) به فرایندی اشاره دارد که طی آن نمایندگان فروش به طور فردی و به شکل منظم بر روی بهبود مهارت ها و اصلاح و تغییر برخی رفتارها تمرکز دارند. اگرچه که این نوع کوچینگ عموما به شکل فردی انجام می شود، هدف آن افزایش فروش و سود اوری برای هم شخص و هم سازمان است. در کوچینگ فروش باید ها و نباید ها به فروشندگان گفته نمی شود بلکه کشف نکات و فهم آنها از طریق خود آگاهی بوجود میاید.

سلف کوچینگ

سلف کوچینگ (Self-Coaching) توانایی مدیریت و هدایت خویشتن برای حل مشکلات، رسیدن به اهداف، شناسایی استعدادها و به حداکثر رساندن قابلیت‌ها و فراهم آوردن فضایی برای رشد شخصی است. سلف کوچینگ توانایی دیدن خویشتن از بالا و رسیدن به خودآگاهی و خودشناسی است.

مربیگری خود یعنی به درجه‌ای از شناخت از خویش برسید که بتوانید تشخیص دهید که بهترین برای شما چیست و چگونه می‌توان به آن دست‌یافت. به زبان ساده، سلف کوچینگ توانایی ایجاد تغییرات بزرگ و مثبت در خویشتن، بدون نیاز به فرد دیگر است.

5  اقدام ساده اما مهم برای آن که مربی خود شوید:

 1. برای شروع، علایق خود را شناسایی کنید. در این مسر اول از همه باید بدانید میخواهید روی چه چیز کار کنید؟
 2. براساس علایقتان اهدافی تعیین کنید. انچه نیاز است برای رسیدن به اهدافتان انجام دهید را مشخص نمایید.
 3. برنامه ای برای توسعه شخصی تان بنویسید. مربیگری با طرح یک برنامه آغاز می شود.
 4. یادگیری را جدی بگیرید. مدام در حال یادگیری در راستای اهدافتان باشد.
 5. خودتان را مسئول رسیدن به اهدافتان بدانید و تا به هر یک نرسیدید از ان دست نکشید. نقاط قوت خود را بیابید و تقویتشان کنید. هر پیشرفتی را برای خود جشن بگیرید و شکست را منبع خوبی رای کسب تجربه بدانید.

جمع بندی

در این مقاله انواع مختلف کوچینگ را به شکلی شرح داده ایم که انتخاب نوع متناسب با نیاز فرد را آسان نماید. اگر قصد دارید یکی از انواع کوچینگ را بر گزینید، اینکه چه نوع کوچینگی را انتخاب می کنید، مربی که از او کمک میگیرید و در چه شرایطی اقدام به اینکار می کنید همگی عوامل مهمی در موفقیت دوره کوچینگ شماست. مربیگری مد نظرتان و دلیل انتخاب آن را از طریق ارسال نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع

https://www.coaching-online.org/types-of-coaching
https://www.coaching-online.org/types-of-coaching
https://corryrobertson.com/types-of-coaching-coaching-styles-and-certifications-which-one-is-right-for-you/

مقالات مرتبط

نظر خود را بنویسید:
ثبت نظر
ممنون از ثبت نظر شما، دیدگاه شما در انتظار بررسی می باشد.
نظرات کاربران:
محسن رجب
1400/06/05
مطالب عالی بودن مخصوصا اونجایی که مثال کوهنوردی را زد ماهم باید فکرمون کار و زنگیمون پیش ببریم که زود به اهدافمون برسیم